14/12/2022
Aladalon 22 8 12 24 - 66 -
Golden Steak Warriors 9 17 17 28 - 71 -

Η ηγετική εμφάνιση του Πλακογιαννάκη χάρισε τη νίκη στους Warriors!

Βράδυ Τετάρτης στο Athens Sports Hall οι Aladalon (1-5) υποδέχθηκαν τους Golden Steak Warriors (3-3) για την 7η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της Master League. Με την πλάτη στον τοίχο ήταν αμφότερες οι ομάδες που καίγονταν για το αποτέλεσμα, η καθεμία για τους δικούς τους λόγους. Το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα του Αθανασάκου που προηγήθηκε με +15 στην πρώτη περίοδο. Η αρμάδα του Μπαλατσούρα, ωστόσο, κατάφερε να αντιδράσει και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πέτρο Πλακογιαννάκη (30π., 6/11 τρ.) έφτασε αγχωτικά στη νίκη με 66-71. Πάμε, λοιπόν, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Υπνωτισμένοι μπήκαν στο ματς οι παίκτες του Απόστολου Μπαλατσούρα. Οι Aladalon εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός αυτό και με σημαντική επιθετική πολυφωνία έχτισαν γρήγορα - γρήγορα διψήφια διαφορά. Βαγγέλης (6π.), Μελανοφρύδης (6π.), Μιχαηλίδης (4π.), Λίτσας (4π.) και Παπαβασιλείου (2π.) τράβηξαν κουπί επιθετικά για τους Aladalon, ενώ την ίδια ώρα οι Warriors δυσκολεύονταν πολύ στο επιθετικό σκέλος, παρά την προσπάθεια των Μακρή (3π.), Αντωνόπουλου (2π.), Πλακογιαννάκη (2π.) και Ν. Μητρόπουλο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 22-9.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου τα δεδομένα άλλαξαν. Το επιθετικό κρεσέντο του Πλακογιαννάκη (12π.) ανέβασε ψυχολογικά τους φιλοξενούμενους που επέστρεψαν γρήγορα. Οι Golden Steak ανέβασαν την ένταση στην άμυνα τους και πλησίασαν στους 4. Μόλις 8 πόντους σκόραραν οι Aladalon με τον Μελανοφρύδη (6π.) να ξεχωρίζει και πάλι. Σκορ ημιχρόνου, 30-26.

Μετά την ανάπαυλα οι Warriors παρουσιάστηκαν ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί επικρατώντας στο επιμέρους σκορ της 3ης περιόδου με 12-17. Αντωνόπουλος (7π.) και Μπαρδούτσος (4π.) μπήκαν για τα καλά στην επιθετική εξίσωση, ενώ από πλευράς γηπεδούχων οι Μιχαηλίδης (5π.), Λίτσας (5π.) και Βαγγέλης (2π.) κράτησαν την ομάδα σε απόσταση αναπνοής από τους αντιπάλους. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 42-43.

Τρομερή μάχη στο τέταρτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να μας προσφέρουν όμορφο θέαμα με υψηλή παραγωγικότητα και 52 πόντους αθροιστικά ! Οι Aladalon έδειχναν ικανοί για την επιστροφή στις νίκες μετά από καιρό. Λίτσας (6π.), Μιχαηλίδης (6π.), Μελανοφρύδης (5π.), Μαρκοπουλιώτης (4π.) και Βαγγέλης (3π.) προσέφεραν λύσεις επιθετικά, όμως άρχισαν να μένουν από δυνάμεις έχοντας μόλις δύο λύσεις από τον πάγκο. Οι Golden Steak Warriors εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός αυτό, βγάζοντας ακόμα μεγαλύτερη ένταση στα τελευταία λεπτά και, χάρη στα νέα όργια του σεληνιασμένου Πέτρου Πλακογιαννάκη (14π.) έφτασαν δίκαια στη νίκη.

Στο τέλος του αγώνα, οι Aladalon είχαν 22/57 δίποντα, 3/14 τρίποντα και 13/24 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 19 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Golden Steak Warriors είχαν 20/47 δίποντα, 8/26 τρίποντα και 7/16 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 19 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 4 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Πέτρος Πλακογιαννάκης με 30 πόντους, έχοντας 6/9 δίποντα, 6/11 τρίποντα και 0/4 βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 29 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Περικλής Μελανοφρύδης με 17 πόντους, έχοντας 5/9 δίποντα και 7/9 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 2 κλεψίματα και 3 λάθη σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Aladalon (Αθανασάκος) : Αθανασάκος, Βαγγέλης 11 (1), Λίτσας 15 (1), Μαρκοπουλιώτης 4 (1), Μελανοφρύδης 17, Μιχαηλίδης 15, Παπαβασιλείου 4.

Golden Steak Warriors (Μπαλατσούρας) : Αντωνόπουλος 15 (1), Μακρής 5 (1), Μητρόπουλος Ν. 6, Μητρόπουλος Κ. Μοροχλιάδης 1, Μπαρδούτσος 6, Πατρινός 4, Πλακογιαννάκης 30 (6), Σαράντης 4, Τσούρτος.

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό ξεκίνημα των Aladalon και η αντίδραση των Warriors στη συνέχεια.