Λύκοι 14 12 9 11 7 54 -
Kasonic Beers 13 9 15 9 5 51 -

Η ιστορία επαναλαμβάνεται!

Για δεύτερη φορά, στο ίδιο γήπεδο και με τον ίδιο ακριβώς τρόπο οι Λύκοι επικράτησαν των Kasonic Beers και έκαναν εννιά τις νίκες τους στην Development League.

Σχετικά ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τη μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης. Οι Λύκοι όντας οριακά ανώτεροι προηγήθηκαν με 12-10 χάρη στα καλάθια των Σάββα, Κουρούβανη και Αλ. Καρακώστα. Οι "πράσινοι" έδωσαν τις δικές τους απαντήσεις. Αρχικά σκόραραν με τους Κόκκαλη και Ασημακόπουλο και στη συνέχεια με buzzer beater τρίποντα του Προσηλιακού μείωσαν στον πόντο στο τέλος του δεκαλέπτου (14-13).

Το δεύτερο δεκάλεπτο μπορεί να ήταν κακό από άποψη ποιότητας, ωστόσο αυτό δεν εμπόδισε τους γηπεδούχους να διατηρήσουν το υπέρ τους προβάδισμα. Σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη αυτή έπαιξαν οι Κούβελας και Σάββας. Οι Kasonic είχαν καταφέρει στα μέσα της περιόδου να ισορροπήσουν την κατάσταση χάρη στον Γ. Ζυγούρη ζ ωστόσο η έλλειψη συγκέντρωσης στα τελευταία λεπτά ήταν αυτή που τους στοίχισε. Σκορ ημιχρόνου, 26-22.

Ανατροπή σκηνικού είχαμε στο τρίτο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν κατακόρυφα την απόδοσή τους, να "σφίγγουν" την άμυνά τους και να παίρνουν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους (35-37). Ο Παπαγιάννης έδωσε πολλές μάχες μέσα στο ζωγραφιστό, ενώ ο Μ. Ζυγούρης σκόραρε από την περιφέρεια. Οι Λύκοι μπορεί να μην ήταν το ίδιο παραγωγικοί όπως στο πρώτο ημίχρονο, όμως έμειναν κοντά στο σκορ χάρη στους Αν. Καρακώστα και Σάββα.

Το... ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες έδωσαν τρομερές μάχες και πάλευαν για κάθε κατοχή. Οι Αλ. Καρακώστας και Κουρούβανης από τη μία και οι Προσηλιακός και Γ. Ζυγούρης από την άλλη, τράβηξαν το.... κουπί στην επίθεση και το παιχνίδι ήταν συνεχώς ισόπαλο. Έτσι, με επιμέρους σκορ 11-9 το παιχνίδια τελείωσε με 46-46 και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η ομάδα του Σάββα ήταν πιο ψύχραιμη και καλύτερη και με καλάθια των Κούβελα και Αλ. Καρακώστα έφτασε σε μια σπουδαία νίκη με 53-51 που θα της δώσει ψυχολογία για την δύσκολη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Αλ. Καρακώστας με Αλ. Καρακώστας με 18 πόντους (6/12 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/8 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 15/63 δίποντα, 4/13 τρίποντα και 12/28 βολές. Μάζεψαν 58 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/47 δίποντα, 6/21 τρίποντα και 9/13 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ.

Λύκοι (Σάββας): Δρόσος, Αν. Καρακώστας 2, Κουρούβανης 9 (1), Κούβελας 6 (1), Αλ. Καρακώστας 18 (1), Καχριμάνης, Πάτρας 4, Σάββας 11 (1), Χαραλαμπίδης 4, Χαροκόπος

Kasonic Beers (Β. Ζυγούρης): Γ. Ζυγούρης 9, Προσηλιακός 9 (3), Ασημακόπουλος 9, Παπαγιάννης 11, Κόκκαλης 4, Γεωργακλής, Γκόνης 3 (1), Μ. Ζυγούρης 6 (2), Μάκκας

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν και οι δύο ομάδες στο παρκέ καθώς και το δραματικό φινάλε της αναμέτρησης.