21/03/2022
Drunk Team 12 15 7 19 - 53 -
G-vana 6 4 14 21 - 46 -

Η καλή αρχή… πλήρωσε τη Drunk Team!

Στηρίχθηκαν στο πολύ καλό πρώτο ημίχρονο που έκαναν, δε ρίσκαραν και έπαιξαν με το χρόνο και διαχειρίστηκαν σωστα το χρόνο και κάπως έτσι η παρέα της Drunk Team έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα απέναντι στη G-Vana, με τελικό σκορ 53-46.

Οι δύο ομάδες ισορρόπησαν ανάμεσα στο σετ παιχνίδι και τον αιφνιδιασμό, με τις επιθέσεις τους να έχουν πλάνο. Ο Μήτσικας με το δυναμικό του παιχνίδι και ο Λιάνας από την αντίπαλη ομάδα ξεχώρισαν στο αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε 12-6 για Drunk Team.

Αρκετά τα λάθη και οι βεβιασμένες προσπάθειες στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τη G-Vana να έχει τις ευκαιρίες να μειώσει αλλά να μην τα καταφέρνει, όντας χωρίς σκορ για περίπου εννέα λεπτά, με τον Κανιά από την άλλη να είναι σούπερ και να οδηγεί την Drunk στο 27-11 ημιχρόνου.

Συνέχισε να παίζει έξυπνα και να πιέζει το κατέβασμα της μπάλας η Drunk Team, με τη G-Vana να βρίσκει σκορ από τον Νταή αλλά γενικά να τα βρίσκει… σκούρα στον επιθετικό τομέα, μέχρι οι σωστές επιλογές του Γεωργακόπουλου, του Νικήτα και του Ψωμιάδη (1) φέρουν το παιχνίδι στους πέντε (29-24), με την τρίτη περίοδο εν τέλει να κλείνει στο 34-25.

Προσπάθησε μέχρι τέλους η παρέα του Νικήτα, αλλά οι γηπεδούχοι δε ρίσκαραν, έπαιξαν με το χρόνο και έφτασαν στην επικράτηση και το ροζ φύλλο αγώνα, με το τελικό 53-46 να χωρίζει τις δύο ομάδες, σε μια ενδιαφέρουσα αναμέτρηση!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Παούρης με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη. Από G-Vana ξεχώρισε ο Σπυρίδων Λιάνας με 9 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα και 6 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 17 /34 δίποντα, 3/30 τρίποντα, 10/17 βολές, 40 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 20 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 16 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/47 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 10/18 βολές, 42 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 10 κλεψίματα και 22 λάθη.

Drunk Team (Κανιάς) : Μήτσικας 3, Μουλαρογιάννης 1, Παπαπαναγιώτου 9, Κακκαβάς 4, Παούρης 17, Παπαβασιλείου 3, Σαρμπάνης 6, Δημακουλέας 5, Τσούρτης, Κανιάς 5.

G-Vana (Νικήτας) : Τσατσαλής, Μπαρμπέρης 3, Ψωμιάδης 11, Λιάνας 9, Νταής 10 (11 ριμπ.), Γεωργακόπουλος 4, Νικήτας 9.

Τί μας άρεσε : Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!