23/10/2023
Space Hellas 9 17 13 18 - 57 -
Antilalos BC 15 16 19 17 - 67 -

Η κορυφή του ανήκει!

Δευτέρα βράδυ στο Athens Sports Hall, στο ντέρμπι της αγωνιστικής μεταξύ των πρωτοπόρων και αήττητων Space Hellas και Antilalou, η ομάδα του Ζαμπέτα με πειστική εμφάνιση και προβάδισμα από την αρχή έως το τέλος της αναμέτρησης, πήρε μία 100% δίκαιη νίκη με 57 – 67 και στρογγυλοκάθησε στην κορυφή της Elite by Betsson με ρεκόρ 6-0!

Ο Αντίλαλος μπήκε με πιο καθαρό μυαλό στο πρώτο δεκάλεπτο, εκμεταλλεύτηκε την δύναμη του Mercevicius μέσα στο ζωγραφιστό και με τους Γιαννακόπουλο με 6 και Αλεξίου με τρίποντο να σκοράρουν, ξέφυγαν ακόμα και με 10. Η Space που ήταν νευρική στην επίθεση και σούταρε πολλά άστοχα τρίποντα στην αρχή, αντέδρασε μετά από εφτά αγωνιστικά λεπτά και με δύο συνεχόμενα καλάθια από Μπαμπάκο και Μαμαλάκη, πλησίασε 9 – 15.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο μεταξύ των δυό ομάδων, με τον φιλοξενούμενο Αντίλαλο να κρατάει την υπέρ του διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η Space ξεκίνησε καλύτερα και με κορυφαίο τον Σιφναίο με 7 πόντους πήγε να πάρει το μομέντουμ του αγώνα, όμως οι Ροσονέρι κράτησαν την ψυχραιμία τους, βρήκαν απαντήσεις με τρίποντα του Ζαμπέτα και 4 πόντους του Mercevicius και παρότι δέχτηκαν δύο καλάθια από τον Μαμαλάκη, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 26 – 31.

Η ομάδα του Ζαμπέτα, μπήκε αφιονισμένη στο τρίτο δεκάλεπτο και με το δίδυμο Θεοδώρου με δύο τρίποντα και Μαργώνη με 6 πόντους να κάνουν ότι θέλουν στην περιφέρεια, εκτόξευσε τη διαφορά στο + 14. Η Space προσπάθησε να μπει και πάλι στο ματς με Ντουμάνη(5), Μαμαλάκη(4) και Βεργόγιαννη(3) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, αλλά τότε έφτασε η ώρα του Mercevicius. Ο Λιθουανός γίγαντας, παρότι τα έβαζε συνέχεια με δυο και τρεις παίχτες πέτυχε 7 προσωπικούς πόντους και κράτησε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό(39-50).

Η Space πάλεψε με νύχια και με δόντια στο τέταρτο δεκάλεπτο να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της, με τον Βεργόγιαννη να βγαίνει μπροστά με 7 πόντους, όμως ο Αντίλαλος χωρίς να ανησυχήσει ιδιαίτερα, βρήκε τις λύσεις που ήθελε με πολυφωνία στην επίθεση και τον Ζαμπέτα να ξεχωρίζει με 5 πόντους κι έφτασε σχετικά άνετα στον τελικό 57 – 67, που τον άφησε πρώτο και αήττητο στο πρωτάθλημα της Elite by Betsson.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Victoras Mercevicius με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Ντουμάνης με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Η Space είχε 17 / 47 δίποντα, 5 / 19 τρίποντα, 8 / 17 βολές, κατέβασε 42 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 11 λάθη. Ο Αντίλαλος είχε 18 / 33 δίποντα, 8 / 33 τρίποντα, 7 / 13 βολές, κατέβασε 41 ριμπάουντ, μοίρασε 16 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 9 λάθη.

Space Hellas(Ντουμάνης): Βεργόγιαννης 12, Βούζας, Ελευθερίου, Ηλιόπουλος 5, Κωνσταντινίδης, Μαμαλάκης 13(8ρ.),Μπαζώρας 3, Μπαμπάκος 6(7ρ.),Ντουμάνης 9(8ρ.),Σιφναίος 9(8ρ.).

Antilalos(Ζαμπέτας):Mercevicius 17(10ρ.),Αλεξίου 3, Γιαννακόπουλος 17, Ζαμπέτας 11, Θεοδώρου 8, Καραγιάννης 5(7 ασίστ), Μάινας 4, Μαργώνης 9(10ρ.), Σταυρόπουλος.

Τι μας άρεσε: Η απόλυτη συγκέντρωση και το πλάνο που τήρησαν πιστά οι νικητές.