04/05/2023
La Bola De Papel 20 10 17 11 - 58 -
Λύκοι 13 9 18 8 - 50 -

Ήταν δίκαιο και έγινε πράξη : Η La Bola στους 4!

Στις 4 καλύτερες ομάδες της Development League βρίσκεται από χθες το βράδυ η La Bola De Papel, αφού επικράτησε των Λύκων και στο Game 2 των QuarterFinals με 58-50. Στο μεγάλο ημιτελικό ραντεβού της ερχόμενης Τρίτης η ομάδα του coach Αβούρη θα αντιμετωπίσει τον Blastiako, σε ένα ματς που πολλοί χαρακτηρίζουν ως πρόωρο τελικό της κατηγορίας. Ας δούμε, όμως, πρώτα λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Σκοράροντας με ικανοποιητική συνέπεια και με τον Καραθανάση (10π.) να δείχνει ασταμάτητος από νωρίς, η La Bola έδειξε να πατά καλύτερα στα πρώτα λεπτά. Οι Λύκοι, ωστόσο, δεν της επέτρεψαν να ξεφύγει επικίνδυνα, βρίσκοντας λύσεις από τους Σάββα (6π.), Αλ. Καρακώστα (4π.), Κούβελα (3π.) και Πάτρα (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 20-13.

Μοιρασμένο ήταν το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με το επιμέρους σκορ να γράφει 10-9 και τις άμυνες να πρωταγωνιστούν. Καραθανάσης (4π.), Μ. Τσουκάλης (3π.) και Καραισκάκης (3π.) τράβηξαν το κουπί της επίθεσης για τους Μαυροκόκκινους, ενώ οι τυπικά φιλοξενούμενοι απάντησαν με Αλ. Καρακώστα (4π.) και Κούβελα (3π.), κλείνοντας έτσι το ημίχρονο στο -6. Σκορ ημιχρόνου, 30-24.

Μετά την ανάπαυλα, το ματς παρέμεινε ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να βρίσκουν ρυθμό. Οι Λύκοι με αντεπίθεση διαρκείας και πρωταγωνιστές τους Χαραλαμπίδη (5π.) και Πάτρα (5π.) μείωσαν σημαντικά τη διαφορά, βάζοντας πίεση στο φαβορί. Η La Bola, ωστόσο, είχε έγκαιρη αντίδραση και, χάρη στους Καραθανάση (7π.), Μ. Τσουκάλη (7π.) και Καραισκάκη (3π.) έχτισε ξανά μια μικρή διαφορά. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 47-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η La Bola ήξερε ότι η πρόκριση πολύ δύσκολα θα χαθεί, δεδομένης και της διαφοράς των 13 πόντων από το Game 1. Η ομάδα του Μιχάλη Μαρινάκη, αλλά και του coach Αβούρη όμως, δεν αρκέστηκε μόνο στο εισιτήριο της πρόκρισης. Με τον Καραθανάση να ολοκληρώνει την σπουδαία του εμφάνιση, προσθέτοντας ακόμη 7 πόντους στη συλλογή του, η La Bola De Papel πήρε και το δεύτερο ροζ φύλλο. Οι Λύκοι, από την άλλη, δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ίδιο ρυθμό, αποχαιρετώντας με ήττα την άκρως πετυχημένη φετινή τους σεζόν.

Στο τέλος του αγώνα, η La Bola de Papel είχε 18/38 δίποντα, 4/23 τρίποντα και 10/24 βολές. Μάζεψε 45 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ είχε 10 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Λύκοι είχαν 18/47 δίποντα, 2/13 τρίποντα και 8/20 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θανάσης Καραθανάσης με 28 πόντους, έχοντας 8/14 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 6/15 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 28 λεπτά συμμετοχής.  Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ανδρέας Χαραλαμπίδης με 7 πόντους, έχοντας ¾ δίποντα και 1/7 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 29 λεπτά συμμετοχής.

La Bola De Papel (Α. Αβούρης) : Καραθανάσης 28 (2), Καραισκάκης 6 (1), Κιφοκέρης 2, Μαρινάκης, Μαύρης, Τζαναβάρας 4, Τσουκάλης Μ. 16 (1), Τσουκάλης Π. 2.

Λύκοι B.C. (Α. Σάββας) : Δρόσος 4, Καρακώστας Αν. 4, Καρακώστας Αλ. 10, Καχριμάνης 2, Κούβελας 6 (1), Κουρούβανης 1, Πάτρας 7 (1), Σάββας 9, Χαραλαμπίδης 7.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.