12/12/2022
Black Mamba 17 22 18 16 - 73 -
Γκουρούδες 17 21 15 21 - 74 -

Η ματσάρα στους Γκουρούδες με buzzer του Λημνιάτη!

Το βράδυ της Δευτέρας 12 Δεκεμβρίου στο Basketaki Arena , σε ένα εξαιρετικό ματς ανάμεσα σε δύο πολύ ποιοτικές ομάδες, οι Γκουρούδες υποχρέωσαν το Black Mamba στην πρώτη του ήττα με 73 – 74 με απίθανο buzzer beater του Γιώργου Λημνιάτη στο τελευταίο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης.

Εξαιρετικό το πρώτο δεκάλεπτο, με δύο ομάδες να είναι από τη φύση τους επιθετικές και το σκορ να παραμένει υψηλό και ισόπαλο 17 – 17. Ρεπάνης(2) και Μονέος οδηγούσαν με τρίποντα την επίθεση των Mamba, ενώ για τους Γκουρούδες ξεχώρισε ο Π. Αχής με 6 πόντους, με Ν. Αχή και Μπαλάουρα να βάζουν από ένα τρίποντο.

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι πολύ όμορφο στην δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο προβάδισμα και το σκορ ημιχρόνου να είναι 39 – 38 υπέρ του Black Mamba. Οι Γκουρούδες , είχαν μπροστάρηδες την επίθεση το δίδυμο Μελάγιες και Βασιλάκη που πέτυχαν από 5 πόντους έκαστος και τον Γκίκα να ακολουθεί από κοντά με 4, ενώ ο Μονέος ήταν εξαιρετικός για τους γηπεδούχους με δύο τρίποντα και υπέροχες εμπνεύσεις, με Μουσούλη-Δέδε να δίνουν πολύτιμες βοήθειες με 5 και 4 πόντους αντίστοιχα.

Στο ίδιο έργο θεατές ήμασταν και στην τρίτη περίοδο, με το Mamba να είναι ελαφρώς καλύτερο και να ξεφεύγει με 57 – 53. Ο Δέδες πήρε την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 8 πόντους όντας κυρίαρχος μέσα στην ρακέτα , ενώ για τους Γκουρούδες απαντούσαν άμεσα Ντίνος και Παύλος Αχής με 6 και 4 πόντους αντίστοιχα.

Πυροβολούσαν από παντού οι Γκουρούδες στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, καθώς με τρία τρίποντα του Μπαλαούρα και ένα του Ν.Αχή , πήραν προβάδισμα στο σκορ με 57 – 65. Το Mamba κατάφερε να βγάλει αντίδραση κυρίως με τον Μουσούλη να βάζει 5 πόντους, για να έρθουν Ντίνος και Παύλος Αχής , να γράψουν το 64 – 72. Κι ενώ όλα έδειχναν πως οι Γκουρούδες είχαν βάλει το νερό στο αυλάκι, ένα απίστευτο σερί 9– 0 του Μάμπα με 4 πόντους του Μπολοτάκη και καλάθια από Μονέο, Δέδε, έκαναν το σκορ 73 – 72 δέκα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του παιχνιδιού. Οι Γκουρούδες πήραν τάιμ-άουτ, ο Ν.Αχής έδωσε την μπάλα στον Λημνιάτη κι αυτός από τον κεντρικό διάδρομο και πέφτοντας, έβαλε το καλάθι του αγώνα, διαμορφώνοντας το τελικό 73 – 74.

Betsson Mvp αναδείχθηκε ο Ν.Αχής με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Δέδες με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Το Mamba είχε 23 / 62 δίποντα, 6 / 21 τρίποντα, 9 / 13 βολές, κατέβασε 42 ριμπάουντ, μοίρασε 16 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 8 λάθη. Οι Γκουρούδες είχαν 16 / 29 δίποντα, 11 / 35 τρίποντα, 9 / 16 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Black Mamba(Μπασδάνης):Χεμντάν 8, Δέδες 16(10ρ.), Καριώτης 2(7ρ.), Μονέος 11(7ρ.), Μουσούλης 15, Μπολοτάκης 14(9ρ.), Ρεπάνης 6(8ρ.), Φώτογλου 1.

Γκουρούδες (Λημνιάτης):Αργυράκης, Ν.Αχής 18(7ρ-7 ασίστ), Π.Αχής 12(11ρ.), Βασιλάκης 8, Γκίκας 10, Λημνιάτης 6,Μελάγιες 5, Μπαλαούρας 15(7ρ.), Οικονόμου.

Τι μας άρεσε: Το παιχνίδι από την αρχή μέχρι το τέλος ήταν υπέροχο αλλά η αγωνία στο τέλος και το καλάθι νίκης του Λημνιάτη ήταν όλα τα λεφτά.