02/11/2023
Beerokoillers 14 16 12 20 - 62 -
Χάνειball 16 16 14 18 - 64 -

Η «ματσάρα» βάφτηκε «ασπρόμαυρη»!

Πέμπτη βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development League, μετά από μια αναμέτρηση που άπαντες παρακολούθησαν με κομμένη την ανάσα, λόγω της «χιτσκοκικής» της εξέλιξης, η Χάνειball όντας πιο ψύχραιμη σε όλες τις τελευταίες κρίσιμες στιγμές, κατάφερε να κατακτήσει το τέταρτο «ροζ» φύλο για φέτος με σκορ 62-64!

Το ξεκίνημα του αγώνα αποτέλεσε προάγγελο γι’ αυτό το οποίο θα ακολουθήσει, καθώς τελείωσε με το επιμέρους 14–16. Οι φιλοξενούμενοι επιβεβαίωσαν για ακόμη μία φορά ότι η δύναμη πυρός τους κατά την φετινή αγωνιστική περίοδο είναι στην Front line, αφού οι Καραμπάς και Γιαννακής ηγήθηκαν των προσπαθειών τους κάτω απ’ τα δύο καλάθια, πετυχαίνοντας 5 και 4 πόντους αντίστοιχα, ενώ τους ακολούθησε σε απόδοση ο επίσης πολύ καλός Κώνσταντίνος Σερ. Χριστόπουλος. Στην αντίπερα όχθη, ο Παναγιωτάκης αποτέλεσε το αντίπαλο δέος των ψηλών της Χάνειball, τελειώνοντας την περίοδο με 7 πόντους στο ενεργητικό του.

Στη συνέχεια βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές, καθώς πραγματοποιήθηκε ένα δεκάλεπτο, στο οποίο οι δυο ομάδες συμβάδιζαν καθόλη  τη διάρκεια του, γεμάτο σκληρές μονομαχίες, άπλετο μπασκετικό ξύλο, και τις δύο ομάδες να κλείνουν το κομμάτι αυτό με το ισόπαλο επιμέρους 16-16. Ο Κωνσταντίνος Σερ. Χριστόπουλος συνέχισε να πληγώνει τους  berookoillers, σκοράροντας 4 πόντους, ενώ 7 είχε ο εξαιρετικός Καπελλές από την πλευρά των γηπεδούχων. Το ημίχρονο έκλεισε με το φωτεινό πίνακα να δείχνει το 30–32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την ένταση στην άμυνα τους, κατέβασαν τους Beerokoillers στους 12 πόντους και με τους Κ.Χριστόπουλο και Κουτσιφά να αναλαμβάνουν το μεγαλύτερο μέρος του επιθετικού φορτίου, κατάφεραν να οδηγηθούν στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού έχοντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων με σκορ 42–46. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Κοσμαδάκης και Παναγιωτάκης πρόσθεσαν ακόμα 4 πόντους ενεργητικό τους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο πραγματοποιήθηκε μία σπουδαία μπασκετική μάχη ανάμεσα στις δύο ομάδες, με την Χάνειball να αντέχει την πίεση που της άσκησε ο αντίπαλος, να κρατάει το προβάδισμα και να καταφέρνει εντέλει να κατακτήσει μία σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα της Development League με σκορ 62-64!

Betsson MVP ο Γιώργος Καραμπάς 17 πόντους, 15 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιάννης Παναγιωτάκης είχε 26 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο!

Οι νικητές είχαν 19/45 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 17/26 βολές, 48 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 11 κλεψίματα και 17 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 16/45 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 18/24  βολές, 35 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 17 λάθη!

Beerokoillers(Κ.Μανδηλαράς): Καλαμάρας 5, Καπελλές 13, Κατσίκης 3, Κοσμαδάκης 11, Δημήτρης Μανδηλαράς 3, Κωνσταντίνος Μανδηλαράς 1, Παναγιωτάκης 26, Ψεματίκας.

Χάνειball(Κωνσταντίνος Χριστόπουλος): Γιαννακής 12, Καραμπάς 17, Κότσιφας 5, Μπελεφάντης 6, Γιάννης Χριστόπουλος 2, Κωνσταντίνος Χριστόπουλος 7, Δημήτρης Σερ. Χριστόπουλος 2, Κωνσταντίνος Σερ. Χριστόπουλος 13.

Τι μας άρεσε: Οι σκληρές μονομαχίες κάτω από τα δύο καλάθια, αλλά και το αμείωτο σασπένς καθόλη τη διάρκεια της αναμέτρησης!