28/01/2023
Valhalla Phantoms 4 9 12 10 - 35 -
Μίνωες 18 13 18 16 - 65 -

Η μεγάλη επιστροφή του Κωνσταντίνου Αλτσαντζή !

Βράδυ Σαββάτου στο κλειστό του Σπάρτακου οι Valhala Phantoms υποδέχθηκαν τους Μίνωες για την 13η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Evolution League. Η ομάδα του Παπαστάμου κατάφερε να επικρατήσει με το εμφατικό 35-65. Η μεγάλη επιστροφή του Κωνσταντίνου Αλτσαντζή καθώς και του Χρήστου Μαστορίδη ανεβάζει για τα καλά το επίπεδο των Μινώων, που ατενίζουν πλέον με αισιοδοξία το μέλλον τους. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Οι Μίνωες εκμεταλλευόμενοι το επιθετικό μπλακ άουτ των γηπεδούχων στο ξεκίνημα, κατάφεραν να προηγηθούν με 0-12, στηριζόμενοι επιθετικά στους Αλτσαντζή (8π.), Δημόπουλο (4π.), Βλάχο (2π.), Παπαστάμο (2π.), Κυριακόπουλο (2π.) και Παγώνα (2π.). Οι Phantoms άργησαν πολύ να βρουν τα πατήματά τους και μοιραία έμειναν πίσω από νωρίς. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 4-18.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Μίνωες συνέχισαν να ελέγχουν το ματς, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ της δεύτερης περιόδου με 9-13 και έχοντας για πρωταγωνιστές τους Αλτσαντζή (5π.), Γκατζιά (4π.) και Παγώνα (2π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Valhala Phantoms αντιμετώπισαν και πάλι πρόβλημα στην επίθεση, παρά την προσπάθεια των Κρινή (3π.), Μπουρίκη (3π.) και Δρόσου (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 13-31.

Μετά την ανάπαυλα τα δεδομένα δεν άλλαξαν. Η ομάδα του Παπαστάμου παρέμεινε ανώτερη, διευρύνοντας το υπέρ της προβάδισμα, χάρη στους Γκατζιά (4π.), Αλτσαντζή (4π.), Κυριακόπουλο (3π.), Μαστορίδη (3π.), Παπαστάμο (2π.) και Αλεξόπουλο (2π.). Οι Phantoms βελτίωσαν την εικόνα τους, βρίσκοντας στήριγμα στους Κότσιρα (4π.), Σαμπάνη (2π.), Μπουρίκη (2π.), Τσινιόκα (2π.) και Δρόσο (2π.), αλλά είδαν τη διαφορά να ξεφεύγει στους 24. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 25-49.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο. Οι Μίνωες παρέμειναν πιο αποτελεσματικοί με τους Παγώνα (5π.) και Μαστορίδη (4π.) να ξεχωρίζουν στα τελευταία λεπτά, ενώ οι Phantoms απάντησαν κυρίως με τον Κρινή (4π.). Κάπως έτσι το ματς ολοκληρώθηκε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 35-65.

Στο τέλος του αγώνα, οι Valhala Phantoms είχαν 15/44 δίποντα, 0/13 τρίποντα και 5/18 βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 3 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Μίνωες είχαν 19/43 δίποντα, 3/15 τρίποντα και 18/25 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 17 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Αλτσαντζής με 17 πόντους, έχοντας 5/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 4/4 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 3 λάθη σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στέφανος Κότσιρας με 8 πόντους, έχοντας 4/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 0/2 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Valhala Phantoms (Γεωργακάς) : Γεωργακάς, Δρόσος 4, Κολέγκας, Κρινής 8, Κότσιρας 8, Παντελεάκης, Σαμπάνης 2, Τσινιόκα 5, Ιακώβου 1, Μπουρίκης 7, Χαλικιόπουλος.

Μίνωες (Παπαστάμος) : Αλτσαντζής 17 (1), Βλάχος 2, Γκατζιάς 10, Δημόπουλος 7, Κυριακόπουλος 5 (1), Μαστορίδης 7, Μπαχάς, Παγώνας 9 (1), Παπαστάμος 4, Αλεξόπουλος 4.

Τι μας άρεσε : Η επιστροφή του Κωνσταντίνου Αλτσαντζή ! Άααλλη κλάση