02/02/2020
La Bola De Papel 7 9 15 17 - 48 -
Los Abeles Fakers 17 9 11 10 - 47 -

Η μεταμόρφωση των La Bola De Papel συνεχίζεται!

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 17-31 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, οι La Bola De Papel πήραν σπουδαία νίκη με μεγάλη ανατροπή με 48-47 επί των Los Abeles Fakers για την 11η αγωνιστική του πέμπτου ομίλου της D2-League!

Πολύ δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Los Abeles Fakers στο παιχνίδι, αφού με 6 πόντους του Παναγιώτη Βογιατζή, 5 του Φωτεινού και 4 του Τσιφτσή, έχτισαν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 7-17. Ο Μαρινάκης με 4 πόντους και ο Φλώρος με εύστοχη προσπάθεια έξω από την γραμμή των 6,75μ έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο το ματς ήταν πιο ισορροπημένο, με τους πράσινους να διατηρούν το +10, 16-26, μετά από τρίποντο του Αντωνάκη και βοήθειες των Παναγιώτη Βογιατζή, Φωτεινού και Ηρειώτη. Για τους La Bola De Papel στο δεύτερο δεκάλεπτο ένα τρίποντο έβαλε ο Σπύρος Στάμου και από 2 πόντους πρόσθεσαν οι Κοντίνος, Φλώρος και Βουρλιώτης.

Με 5 νέους πόντους του Παναγιώτη Βογιατζή, τρίποντο του Αντωνάκη και 3 του Κωνσταντίνου, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν την διαφορά στους 14, 17-31, στα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Ωστόσο, η παρέα του Μαρινάκη πάτησε γκάζι στην συνέχεια του δεκαλέπτου και με 8 πόντους του Κοντίνου, αλλά και 4 του Φλώρου, έριξε την διαφορά στους 6, 31-37!

Η αντεπίθεση των La Bola De Papel συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, εκεί όπου με ηγετική εμφάνιση του Φλώρου με 11 πόντους, αλλά και 1/2 βολές του Κώστα Στάμου, 0,7″ για τη λήξη  έκαναν την μεγάλη ανατροπή και έφυγαν με τη νίκη με 48-47! Κόλλησαν στα τελευταία λεπτά οι Los Abeles Fakers επιθετικά και έτσι οι 6 πόντοι του Παναγιώτη Βογιατζή δεν ήταν αρκετοί.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/13 βολές, 16/35 δίποντα και 3/14 τρίποντα. Πήραν 30 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 13 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/7 βολές, 14/37 δίποντα και  5/22 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Mvp των La Bola De Papel ο Φλώρος με 18 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές, 6/10 δίποντα και 1/3 τρίποντα, ενώ μάζεψε 10 ριμπάουντ και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Los Abeles Fakers ο Παναγιώτης Βογιατζής με 19 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 5/13 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

La Bola De Papel (Μαρινάκης): Καρατζάς 2, Στάμου Κ. 2, Στάμου Σ. 3 (1), Μπούρας, Βουρλιώτης 2, Κοντίνος 12, Μαρινάκης 9 (1), Φλώρος 18 (1), Ζαχαριάς, Ντακόγιαννης

Los Abeles Fakers (Μαυρακάκης): Αντωνάκης 6 (2), Δαμίας, Κωνσταντουδάκης, Τσιφτσής 2, Κωνσταντίνου 5, Βογιατζής 19 (2), Ηρειώτης 2, Φωτεινός 9 (1), Μαυρακάκης 4

Τι μας άρεσε: Οι δυνατές μονομαχίες και το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες!