23/02/2023
Brazzers 14 9 9 15 - 47 -
Antilalos BC 17 11 12 12 - 52 -

Η μεταμόρφωση του Αντίλαλου!

Το βράδυ της Πέμπτης στο Athens Sports Hall οι Brazzers υποδέχθηκαν τον Antilalo για το αναβληθέν παιχνίδι της 17ης αγωνιστικής της μεγάλης κατηγορίας. Η ομάδα του coach Ζαμπέτα, ούσα ξεκάθαρα στην καλύτερή της φάση τη φετινή σεζόν, ξεπέρασε για δεύτερη φορά το εμπόδιο των Brazzers, επικρατώντας με 47-52. Ο Antilalos έχει πραγματικά μεταμορφωθεί ψυχολογικά και αγωνιστικά μετά την επιστροφή του Viktoras Merkevicious και, όσο υπάρχουν μαθηματικές πιθανότητες, οι «Μαυροκόκκινοι» δεν θα σταματήσουν να παλεύουν! Κρίσιμη ήττα για τους Brazzers που πλήρωσαν τις απουσίες τους σε βασικές θέσεις και βλέπουν τον στόχο της 8αδας να απομακρύνεται. Πάμε, λοιπόν, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Καλό ξεκίνημα για τις δύο ομάδες, με τους μετέπειτα νικητές να βρίσκονται σε θέση οδηγού, όντας ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί, χάρη στο επιθετικό κρεσέντο του Κ. Ζαμπέτα (10π.) και τις πολύτιμες βοήθειες των Μαργώνη (4π.) και Merkevicious (3π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Brazzers δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να ξεφύγουν, βρίσκοντας λύσεις από τους Χαλκιόπουλο (5π.), Δαρδαμάνη (4π.), Μπάρμπα (2π.) και Παπαϊωάννου (2π.). Σκορ 1ου  δεκαλέπτου, 14-17.

Μειωμένη ήταν η παραγωγικότητα εκατέρωθεν στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, με τις άμυνες να πρωταγωνιστούν και το επιμέρους σκορ να γράφει 9-11. Οι Σαμπάνης (4π.), Μπάρμπας (3π.) και Χαλκιόπουλος (2π.) τράβηξαν κουπί για τους Brazzers, ενώ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με Merkevicious (4π.), Αλεξίου (2π.), Ζαμπέτα (2π.) και Μαργώνη (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 23-28.

Παρόμοιο το σκηνικό και μετά την ανάπαυλα. Ο Antilalos διατηρώντας υψηλή την ένταση στην αμυντική του λειτουργία παρέμεινε μπροστά στο σκορ, φλερτάροντας με τις διψήφιες διαφορές. Merkevicious, Γκολές, Ζαμπέτας και Μάινας πέτυχαν από 3 πόντους έκαστος, ενώ οι Brazzers σκόραραν και πάλι μόλις 9 πόντους με τους Αμπάζογλου (4π.), Δαρδαμάνη (3π.) και Παπαϊωάννου (2π.). Με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 32-40 ολοκληρώθηκε και το τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο μας χάρισε δύο πανέμορφες φάσεις. Την τάπα του Δαρδαμάνη στον Μαργώνη (48:59 YT) και την τάπα που του Merke στον Δαρδαμάνη (55:06 YT).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Brazzers τα έδωσαν όλα για να επιστρέψουν, βασιζόμενοι επιθετικά στην τριπλέτα των Παπαϊωάννου (6π.), Χαλκιόπουλου (5π.) και Κούρογλου (4π.). Η ομάδα του coach Ζαμπέτα, ωστόσο, κατάφερε να διαχειριστεί το υπέρ της προβάδισμα και να κρατήσει την ψυχραιμία της μέχρι το φινάλε, βρίσκοντας λύσεις από τους Μαργώνη (5π.), Αλεξίου (3π.), Γκολέ (2π.) και Merkevicious (2π.). Τελικό σκορ 47-52 και δίκαιη νίκη για τον Antilalo που στρέφει την προσοχή του στο ματς με τους War Gamers. Οι Brazzers από την άλλη, θα υποδεχθούν τους Reload σε μια αναμέτρηση με χαρακτήρα τελικού.

Στο τέλος του αγώνα, οι Brazzers είχαν 12/46 δίποντα, 6/20 τρίποντα και 5/14 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, ο Antilalos είχε 11/39 δίποντα, 6/23 τρίποντα και 12/19 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 18 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Viktoras Merkevicious με 12 πόντους και double-double, έχοντας 4/6 δίποντα και 4/6 βολές. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μάρκος Χαλκιόπουλος με 12 πόντους, έχοντας 3/9 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Brazzers (Μπάρμπας) : Αμπάζογλου 4 (1), Γιοβάνης, Δαρδαμάνης 7 (1), Κούρογλου 4, Μπάρμπας 6 (2), Παπαϊωάννου 10, Σαμπάνης 4, Χαλκιόπουλος 12 (2).

Antilalos BC (Ζαμπέτας Γ.) :  Merkevicious 12, Αλεξίου 6 (2), Γκολές 5 (1), Ζαμπέτας Κ. 15, Καραγιάννης, Μάινας 3 (1), Μαργώνης 11 (2), Ρούσκας.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.