09/03/2023
Fioretsina Salonica 21 20 12 13 - 66 -
Salonica Titans 11 15 5 23 - 54 -

Η μια νίκη μετά την άλλη για τους Fioretsina!

Η Fioretsina όπως κάνουν κάθε φορά θέλησαν από πολύ νωρίς να πάρουν την διαφορά με το μέρος τους και να εδραιωθούν στο παιχνίδι κάτι που κατάφεραν χάρης στην απόστευτη ευστοχία τους. Από την άλλη οι Titans δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν στον ίδιο ρυθμό και έτσι έμεναν αρκετά πίσω τόσο στο σκορ όσο και σε ρυθμό.

Η ευστοχία και το καλό σερί των Fioretsina συνέχισε και στο δεύτερο δεκάλεπτο στο οποίο ο Παπαβασιλείου με τα μεγάλα του σουτ αλλά και ο Μιλκούδης με τα γρήγορα καλάθια του κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά η οποία έφτασε στους 15 πόντους. Ο Αξάς δεν έκατσε με σταυρωμένα τα χέρια και με μερικά καλάθια κατάφερε να κρατήσει την ομάδα του ζωντανή.

Ο ρυθμός στο τρίτο δεκάλεπτο έπεσε για τους Fioretsina καθώς τώρα η προτεραιότητά τους ήταν η άμυνα , και χάρης σε αυτήν κατάφεραν από την μια να κρατήσουν την διαφορά με το μέρος τους και από την άλλη να περιορίσουν τους Τιτάνες στους μόλις 5 πόντους με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η αντεπίθεση των Titans ξεκίνησε στο τέταρτο δεκάλεπτο με τα καλάθια να έρχονται το ένα πίσω από το άλλο και τον Δελανδρέα να παίζει σημαντικό ρόλο στην επίθεση. Η ζημιά όμως είχε ήδη γίνει και έτσι η νίκη πέρασε στα χέρια των Fioretsina με τελικό σκορ 66-54.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Χαράλαμπος Παπαβασιλείου ο οποίος παραλίγο να πετύχει double double καθώς είχε 19 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Για τους Τιτάνες άξιος αναφοράς είναι ο Γιάννης Δελανδρέας ο οποίος πέτυχε doble double καθώς είχε 12 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Fioretsina Salonica: Μιλκούδης 15 (2) , Χαριτίδης Φ. 1 , Τζάμος 2 , Θεοδοσίου 3 (1) , Παπαδόπουλος 8 (2) , Δοξάκης 5 (1) , Παπαβασιλείου 19 (4) , Χαριτίδης Α. 3 , Ταξιλταρίδης 12 (3)

Salonica Titans: Δελανδρέας 12 , Καλογήρου 5 , Βανδήρας 6 , Καλαθάς 6 , Λάππας , Αξάς 16 (1) , Τράκας 2 , Πουλιος 7