18/04/2023
Iguana Pacers 23 19 24 25 - 91 -
Bulldogs 19 19 13 16 - 67 -

Η "μισή" δουλειά έγινε για τους Iguana Pacers!

Σαφές προβάδισμα ανόδου στην Master League, αλλά και πρόκρισης στα προημιτελικά της Evolution League απέκτησαν οι Iguana Pacers, καθώς στο πρώτο παιχνίδι της σειράς για τους "16" επικράτησαν εύκολα των Bulldogs με 91-67 στο Athens Sports Hall και έχουν πλέον τον πρώτο λόγο!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν οι Iguana Pacers στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με τρία τρίποντα του Μοσχέτα, 8 πόντους του Γεωργίου και 4 του Μπεκρή, βρέθηκαν στο +7, 12-5, και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +4, 23-19. Ο Βασιλάκος με 8 πόντους, ο Κομνηνός Λούβαρης με 5 και ο Διαμάντης με 4 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 8 νέους πόντους του Μοσχέτα, 4 του Γεωργίου και τρίποντο του Παπαζαχαρίου, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +8, 31-23, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 42-38. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και δεύτερο δεκάλεπτο τα Bulldogs, με τον Βασιλάκο να σκοράρει ακόμη 8 πόντους, τον Κομνηνό Λούβαρη να βάζει 4 και τον Δημητρακόπουλο να ευστοχεί από την περιφέρεια.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Μπεκρή έσφιξε την άμυνά της και με ακόμη 13 πόντους του Μοσχέτα και 7 του Γιαννόπουλου, έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 66-51. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους οράνιε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Δημητρακόπουλο να σκοράρει 6 πόντους και τον Κομνηνό Λούβαρη να προσθέτει 4. Σκορ τρίτης περιόδου 66-51!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Iguana Pacers είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Μοσχέτα, Ζώτο, Παπαζαχαρίου και Γεωργίου, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 91-67! Δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν τα Bulldogs στα τελευταία λεπτά, παρά τις εύστοχες προσπάθειες των Βασιλάκου, Κομνηνού Λούβαρη, Απέργη και Διαμάντη.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 15/23 βολές, 20/39 δίποντα και 12/27 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 23 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/15 βολές, 24/56 δίποντα και 3/14 τρίποντα. Μάζεψαν 28 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές και έκαναν 9 λάθη.

Betsson mvp των Iguana Pacers ο Γεωργίου με 19 πόντους (triple-double), έχοντας 4/4 βολές, 6/12 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 22 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες. Πολυτιμότερος των Bulldogs ο Βασιλάκος με 23 πόντους, έχοντας 4/5 βολές, 8/13 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Iguana Pacers (Μπεκρής): Γεωργίου 19 (1), Μπεκρής 8, Γιαννόπουλος 11, Ζώτος 3 (1), Μοσχέτας 41 (7), Παπαζαχαρίου 9 (3)

Bulldogs (Απέργης): Βασιλάκος 23 (1), Απέργης 4, Anthony, Γεωργόπουλος 2, Δημητρακόπουλος 9 (2), Λούβαρης Κ. 17, Λουβαρης Α. 4, Διαμάντης 8

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εμφάνιση τόσο του Γεωργίου, όσο και του Μοσχέτα!