25/04/2023
Gran Μανάρια 4 13 20 13 - 50 -
Brooklyn Bets by Amerikanos24 12 15 9 14 - 50 -

Η μπίλια έκατσε στην μέση!

Με τις ομάδες να έχουν από ένα καλό ημίχρονο, κύλησε η αναμέτρηση μεταξύ Gran Manaria και Brooklyn Bets, με το σκορ να έρχεται ισόπαλο 50 – 50 και την πρόκριση για το Final Four να μένει ανοιχτή ενόψει της ρεβάνς της Παρασκευής.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Bets ήταν πιο συγκεντρωμένοι, εκμεταλλεύτηκαν την καλή τους άμυνα και την αστοχία που είχαν τα Manaria και με 5 πόντους του Θεοδωρόπουλου, τρίποντο του Σάλλαρη και βοήθειες από Κουρούμαλη – Μπέτση, κρατούσαν προβάδισμα με 4 – 12. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η ομάδα του Μπρέμπου δεν έβρισκε ανοιχτούς διαδρόμους, είχε πολλές άστοχες τελικές , με τον Αλεξανδρίδη να πετυχαίνει τον μοναδικό καλάθι εντός παιδιάς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα Μανάρια πάλευαν να μπουν καλύτερα στην διεκδίκηση του αγώνα, με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Χριστόδουλου – Ι.Τσίγκο με 7 και 6 πόντους αντίστοιχα, αλλά το σύνολο του Παναγιώτου με την άμυνα ζώνης να πιάνει τόπο και τον Αγγελόπουλο σε εξαιρετική κατάσταση με 8 πόντους, πήγε στα αποδυτήρια με διψηφία διαφορά(17-27).

Στην τρίτη περίοδο, οι Bets προσπαθούσαν να διαχειριστούν την υπέρ τους διαφορά με τον Μπέτση κυρίαρχο μέσα στο ζωγραφιστό με 7 πόντους, αλλά οι γηπεδούχοι σπάζοντας πλέον την άμυνα ζώνη σκοράροντας κατά ριππάς από την περιφέρεια(Σκιαδόπουλος 2,Παπαευσταθίου 2,Αλεξανδρίδης) , κατάφεραν να πάρουν τα ηνία και να προσπεράσουν με 37 – 36.

Οι Bets ξεκίνησαν καυτοί στην τέταρτη περίοδο βάζοντας τρία συνεχόμενα τρίποντα με Ρούσσο και Θεοδωρόπουλο, για να απαντήσουν οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Παπευσταθίου και καλάθια από Παπαχριστοδούλου – Τσίγκο για το 44 – 45. Μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι με καλάθι του Θεοδωρόπουλου και γκολ φάουλ του Αγγελόπουλου πήραν προβάδισμα με 44 – 50, αλλά τα Μανάρια δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Ο Αλεξανδρίδης έδωσε την ώθηςη με τρίποντο, για να ακολουθήσουν Παπαχριστοδούλου με μία βολή και ο Τσίγκος με καλάθι από κοντά, διαμορφώνοντας το τελικό 50 – 50.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Θεόδωρος Θεοδωρόπουλος με 16 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Προκόπης Παπαευσταθίου με 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα Manaria είχαν 10 / 37 δίποντα, 8 / 32 τρίποντα, 6 / 12 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη. Οι Bets είχαν 12 / 35 δίποντα, 7 / 21 τρίποντα, 5 / 19 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Gran Manaria(Μπρέμπος): Αλεξανδρίδης 8(7ρ.), Καμπόλης, Νερούτσος, Παπαευσταθίου 12, Παπαχριστοδούλου 13(11ρ.), Σκιαδόπουλος 6, Σκληρός 1, Α.Τσίγκος,Ι. Τσίγκος 10(8ρ.).

Brooklyn Bets(Παναγιώτου): Αγγελόπουλος 11(10ρ.), Θεοδωρόπουλος 16(12ρ.), Κουρούμαλής 4(12ρ.), Μπαμπάτσικος 2, Μπέτσης 8, Ρούσσος 6, Σάλλαρης 3.

Τι μας άρεσε: Η αμφίρροπη εξέλιξη του παιχνιδιού και το καταπληκτικό κλίμα μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων.