02/11/2019
Ιχώρ 10 8 15 14 8 55 -
Draft Fathers 12 8 12 15 10 57 -

Η μπίλια έκατσε στο μαύρο!

Το βράδυ της Παρασκευής 1, Νοεμβρίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα, σε ένα συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε στην παράταση, οι Μαύροι (Draft Fathers) επικράτησαν των Άσπρων (Ιχώρ) με 55 – 57 για την πρεμιέρα του δεύτερου ομίλου της Development.

Εξαιρετικό ξεκίνημα για τους Fathers στο ματς και με Λαφκίδη, Διαγγελάκη και 4 πόντους του Κανέλλου προηγήθηκαν γρήγορα με 0– 8.Στην συνέχεια ο Ιχώρ ισορρόπησε το ματς με Πετρίδη, Πιτσικάλη να πετυχαίνουν από 4 πόντους και δίποντο του Λεβέντη, ενώ οι φιλοξενούμενοι με Παρμακλή και Βλαχοθανάση διατηρούσαν το προβάδισμα (10 – 12).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα με δύο τρίποντα από Πιτσικάλη, Νάζο και δίποντο του Πετρίδη, αλλά οι Draft Fathers με 5 πόντους του Διαγγελάκη , δίποντο του Βλαχοθανάση και μία βολή του Δράκου πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 18 – 20.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να φέρουν το ματς στα μέτρα τους με τρίποντο του Πιτσικάλη, καλάθι του Ευαγγέλου και 4 πόντους από τον Πετρίδη, όμως οι φιλοξενούμενοι με 4 πόντους του Παρμακλή, τρίποντο του Κανέλλου και 5 πόντους του Διαγγελάκη είχαν τα ηνία του αγώνα 26 – 32. Στη συνέχεια η ομάδα του Μπάστα ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της, έτρεξε σερί 7 – 0 με Στάμαργα, Πετρίδη και Πιτσικάλη κι έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 33-32.

Η Τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να παίρνουν τρεις φορές το προβάδισμα με Στάμαργα, Λεβέντη και Ευαγγέλου , αλλά οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν συνέχεια απαντήσεις με Παρμακλή, Κανέλλο και Διαγγελάκη(41-42). Το τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα κυλούσε με τους ίδιους ρυθμούς. Ο Ιχώρ με Λεβέντη, τρίποντο του Πιτσικάλη και βολή του Πετρίδη περνούσε μπροστά, αλλά οι Fathers με 3 πόντους του Διαγγελάκη και δύο βολές του Παρμακλή έστειλαν το ματς σε παράταση 47 – 47.

Η παράταση ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να παίρνουν δύο φορές το προβάδισμα με Πετρίδη και Ευαγγέλου , αλλά ξανά οι φιλοξενούμενοι με Βλαχοθανάση και Διαγγελάκη ισοφάριζαν σε 50 – 50. Μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο ο Ιχώρ με 5 συνεχόμενους πόντους του Πιτσικάλη έδειχνε να καθαρίζει το ματς, όμως οι εφτάψυχοι Draft Fathers με τεράστιο τρίποντο του Σκληράκη και τέσσερις συνεχόμενες βολές του Διαγγελάκη πήραν το ματς με 55 – 57.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Τάσος Διαγγελάκης με 25 πόντους, 18 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Πιτσικάλης με 20 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 5 κλεψίματα και 1 τάπα.

Συνολικά ο Ιχώρ είχε 15 – 46 δίποντα, 7 – 39 τρίποντα, 4 – 10 βολές, κατέβασε 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 8 λάθη. Οι Draft Fathers είχαν 15 – 38 δίποντα, 4 – 30 τρίποντα, 15 – 20 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Ιχώρ (Μπάστας): Πιτσικάλης 20(5κλ.), Στάμαργας 7 (8ρ.), Πετρίδης 15, Σταμάτης (9 ρ.), Νάζος 3 (10ρ.), Ευαγγέλου 5 (7ρ.), Λεβέντης 5 (10ρ.), Γαλανάκης.

Draft Fathers (Σκληράκης): Δράκος 1(8ρ.), Παρμακλής 10, Λαφκίδης 3 , Σκληράκης 3 (3ασ.), Βλαχοθανάσης 5 (7ρ.), Διαγγελάκης 25 (18ρ.), Κανέλλος 11.

Τι μας άρεσε: Τρομερό ενδιαφέρον στο ματς πήγαινε πόντο πόντο μέχρι το τέλος.

Τι δεν μας άρεσε: Η διαχείριση που έκανε ο Ιχώρ όταν πήρε προβάδισμα πέντε πόντων ενάμιση λεπτό πριν από τη λήξη της παράτασης.