01/03/2023
Skroutz 7 13 18 15 - 53 -
Puronto Raptors 10 8 16 17 - 51 -

Η... μπίλια έκατσε στο Skroutz!

Καταπληκτική εξέλιξη είχε η αναμέτρηση ανάμεσα στο Skroutz και τους Puronto Raptors, με τους γηπεδούχους να έχουν... αυτοκτονικές τάσεις αλλά εν τέλει να αντέχουν στο "σφυροκόπημα" του Παπαδόπουλου και να επικρατούν με το τελικό 53-51 στο ΣΕΦ.

Ισορροπία στο απόλυτο στα πρώτα λεπτά! Οι Puronto έκαναν σαφές πως θέλουν να περάσουν τη μπάλα στον Λεμπιδάκη, με τον Κουλούρη να παίρνει ό,τι του... δόθηκε και να εκτελεί! Άστοχες οι προσπάθειες που πήρε ο Παπάζογλου από μέση απόσταση, αλλά το Skroutz ήταν θετικό και κρατήθηκε κοντά, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 7-10 για τους φιλοξενούμενους.

Ενέργεια σε άμυνα και επίθεση από τον Παπαδόπουλο, ο οποίος με το καλό περιφερειακό του σουτ άνοιξε την άμυνα του Skroutz και έκανε το 11-18 στα μέσα της περιόδου. Ένα όμορφο καλάθι του Δούμα και δύο τρίποντες... βόμβες του Μητσοτάκη έφεραν μπροστά το Skroutz, με το πολύ ενδιαφέρον πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 20-18.

Ο Βασιλακόπουλος δήλωσε παρόν και εκμεταλλεύτηκε κάποια κενά στη άμυνα του Skroutz, τα οποία κάλυπτε όμως με το... παραπάνω ο φορμαρισμένος Μητσοτάκης, ο οποίος με άνεση και... στυλ σκόραρε και πρόσφερε θέαμα, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 38-34 για την παρέα του Λεωνάκη.

Ο Παπαδόπουλος ντύθηκε ... Στεφ Κάρι και με τρία σερί τρίποντα και απανωτούς πόντους γύρισε το παιχνίδι και έβαλε μπροστά τους Raptors πέντε λεπτά πριν τη λήξη, προβάδισμα το οποίο δεν κράτησαν όμως μέχρι τέλους, καθώς το Skroutz το... γύρισε με ψυχή και πήρε μεγάλη νίκη με σκορ 53-51!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γρηγόρης ο Μητσοτάκης με 24 πόντους, 11 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος. Από Puronto ξεχώρισε ο Νίκος Παπαδόπουλος με 32 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο και 3 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 13/45 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 9/20 βολές, 48 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/35 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 7/15 βολές, 44 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 κλεψίματα και 15 λάθη.

Skroutz (Λεωνάκης): Αυγουλής 2, Μητσοτάκης 24, Λεωνάκης 9, Χριστιανός 5, Παπάζογλου, Μερεμέτης 9, Δούμας 4, Καντιδάκης.

Puronto Raptors (Γεωργάτης): Κουλούρης 2, Λεμπιδάκης 4, Βασιλακόπουλος 4, Μιχαλίτσας, Κατσουράνης 2, Βουτσίνος, Παπαδόπουλος 32, Γεωργάτης, Δαλιακόπουλος 3, Μένεγος 2, Καλαμπαλίκης 2.

Τί μας άρεσε : Το όμορφο κλίμα καθώς και η εξέλιξη του παιχνιδιού.