26/09/2023
Anatolians Jazz 13 23 18 15 - 69 -
Manchester United BC 10 10 22 7 - 49 -

Η νίκη ήρθε για τους Anatolians Jazz!

Η αναμέτρηση μεταξύ των Anatolians Jazz και της Manchester United BC ξεκίνησε με ένα αρκετά αμφίρροπο δεκάλεπτο. Και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά, αναζητώντας την πρώτη νίκη. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να δείχνει 13-10 υπέρ των Anatolians Jazz. Οι Χατζηεμμανουήλ, Παρισάκης και Χατζόπουλος αποτέλεσαν τους πρωταγωνιστές της πρώτης περιόδου, ενώ οι Μανδάνης και Χριστοφιδης προσπάθησαν να απαντήσουν για την Manchester United BC.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Anatolians Jazz αποφάσισαν να δείξουν την αληθινή τους δύναμη. Με εξαιρετική άμυνα και αποτελεσματική επίθεση, κατάφεραν να αυξήσουν τη διαφορά στο σκορ και να κλείσουν το δεύτερο δεκάλεπτο με ένα εντυπωσιακό 36-20. Οι παίχτες των Anatolians Jazz έδειξαν εξαιρετική συνεργασία, ενώ οι Μανδάνης και Χριστοφιδης προσπάθησαν να αντισταθούν, αλλά δυσκολεύτηκαν να βρουν λύσεις στην άμυνα των αντιπάλων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Manchester United BC αποφάσισε να μην παραδοθεί εύκολα. Οι παίχτες τους, και ειδικότερα οι Μανδάνης και Χριστοφιδης, επέστρεψαν δυναμικά στο παιχνίδι και με καλές επιθέσεις κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στο σκορ. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να δείχνει 54-42 υπέρ των Anatolians Jazz. Η αναμέτρηση εξελίσσεται σε έναν αγώνα με αρκετές εναλλαγές και αγωνία.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Anatolians Jazz κατάφεραν να διατηρήσουν τον έλεγχο του αγώνα. Οι Χατζηεμμανουήλ, Παρισάκης και Χατζόπουλος συνέχισαν να είναι αποφασιστικοί στην επίθεση, ενώ η άμυνά τους παρέμεινε δυνατή. Το τέλος του αγώνα βρήκε τους Anatolians Jazz νικητές με σκορ 69-49. Οι παίχτες της Manchester United BC προσπάθησαν να αντισταθούν, αλλά η διαφορά στο σκορ ήταν ανυπέρβλητη.

MVP του αγώνα είναι ο Νίκος Παρισάκης ο οποίος έκανε Double Double έχοντας 15 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Ενώ για την Manchester United BC ο καλύτερος παίχτης ήταν ο Θεόδωρος Ζιώγας ο οποίος πέτυχε 6 πόντους και μάζεψε 11 ριμπάουντ.

Anatolians Jazz: Χατζηεμμανουήλ Χ. 23 (3) , Εφραιμίδης 1 , Αλεξιάδης 7 (1) , Παπαϊωάννου , Χατζηεμμανουήλ Δ. 2 , Οδοντίδης 10 , Παρισάκης 15 , Χατζόπουλος 11

Manchester United BC: Παρμάκης 5 (1) , Μανδάνης 10 (1) , Αφεντουλίδης 2 , Ζιώγας 6 , Καρακώστας Κ.  , Μανταρλής 7 (2) , Χριστοφιδης 9 (1) , Παληογιάννης 5 (1) , Δέλλιος 2 , Δήμου 1 , Καρακώστας Α. 2