17/06/2023
Friends 6 5 16 18 10 55 -
Τα Βουνά Ath 10 8 20 7 15 60 -

Η πρώτη μάχη στα Βουνά!

Μετά από ένα απίστευτο παιχνίδι που τα είχε όλα, τα Βουνά κέρδισαν στην παράταση τους Friends με 55-60 και έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους 16 της Summer Development League!

Ελαφρώς καλύτερα ήταν τα Βουνά στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 3 πόντους του Γκραίκου, 3 του Γεωργίου και βοήθειες των Κωνσταντίνου - Παναγιωτόπουλου, προηγήθηκαν με 4-10. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 6-10, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Barkshire με το δεύτερο προσωπικό του καλάθι, ενώ νωρίτερα 2 πόντους σημείωσε ο Λιάπης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με δράστες στην επίθεση τους Ράλλη, Χόντο, Γκραίκο και Γεωργίου, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 11-18. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους Friends και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Λιάπη να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 4 πόντους.

Με 9 πόντους του Barkshire και 5 του Σχοινοπλοκάκη, η παρέα του Ποντίκη πλησίασε στο καλάθι, 25-27, 4:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, στη συνέχεια του δεκαλέπτου ο Γεωργίου πετούσε φωτιές και με 13 δικούς του πόντους και 5 του Κωνσταντίνου, έβαλαν το συγκρότημα του Φιλντίση στο +11, 27-38!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα "Φιλαράκια" μπήκαν αποφασισμένα να γυρίσουν το παιχνίδι και με 11 πόντους του Barkshire, τρίποντο του Λιάπη, καλάθι του Ποντίκη και 1/2 βολές του Αλέξανδρου Διαμαντή - Μπαλάσκα σε νεκρό χρόνο, έστειλαν το ματς στην παράταση, 45-45. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Χόντος και Κωνσταντίνου.

Στο έξτρα πεντάλεπτο τα Βουνά έβγαλαν μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ και με μεγάλα σουτ των Κωνσταντίνου, Γεωργίου και Χόντου, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 55-60. Για τους Friends στην παράταση τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Barkshire, Λιάπης και Δομίνικος Διαμαντής - Μπαλάσκας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/17 βολές, 19/63 δίποντα και 4/16 τρίποντα. Πήραν 60 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 15/24 βολές, 18/65 δίποντα και 3/15 τρίποντα. Μάζεψαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Friends ο Barkshire με 28 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές και 13/27 δίποντα. Μάζεψε 23 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη. Betsson mvp για τα Βουνά ο Γεωργίου με 23 πόντους (double-double), έχοντας 8/10 βολές, 6/11 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 17 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 μπλοκ.

Friends (Ποντίκης): Barkshire 28, Δημόπουλος, Διαμαντής - Μπαλάσκας Α. 4, Διαμαντής - Μπαλάσκας Δ. 4 (1), Λιάπης 14 (2), Ποντίκης 2, Σχοινοπλοκάκης 3 (1)

Βουνά (Φιλντίσης): Γεωργίου 23 (1), Γκραίκος 7, Κωνσταντίνου 17 (2), Παναγιωτόπουλος 2, Φιλντίσης, Ράλλης 2, Τουρλιούμης, Χόντος 9

Τι μας άρεσε: Το απίστευτο φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα!