24/09/2023
Brothers United 7 13 15 21 - 56 -
Sun City Spurs 15 15 18 16 - 64 -

Η παράδοση συνεχίστηκε στο Spurs-Brothers !

Το απόγευμα της Κυριακής στο ASH η παράδοση ανάμεσα σε Sun City Spurs και Brothers United συνεχίστηκε, αφού οι Ηλιοπουλιώτες επικράτησαν για τέταρτη φορά τα τελευταία χρόνια επί της ομάδας του Βασίλη Καράμπελα. Αυτή τη φορά το ματς διεξήχθη στο πλαίσιο της φάσης των ομίλων του Basketaki Cup με το συγκρότημα του coach Σταυρόπουλου να παρουσιάζεται σαφώς πιο έτοιμο αγωνιστικά. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Έχοντας από νωρίς ικανοποιητική πολυφωνία οι Spurs μπήκαν σε θέση οδηγού, εκμεταλλευόμενοι το μουδιασμένο ξεκίνημα των Brothers και έχοντας για πρωταγωνιστές τους Γκαβανόπουλο (6π.), Διονυσόπουλο (4π.), Μαγγωνάκη (3π.) και Κακλέα (2π.). Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι γηπεδούχοι που βρέθηκαν πίσω με 8 πόντους, παρά την προσπάθεια των Κουτουζή (4π.) και Μπιτζή (3π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 7-15.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το ματς ήταν αρκετά πιο ισορροπημένο. Ο αρχισκόρερ των γηπεδούχων Κουτουζής (7π.) άρχισε να βρίσκει ρυθμό επιθετικά, ενώ στην αντίπερα όχθη η αποτελεσματικότητα των Μαγγωνάκη (8π.), Καραγιαννίδη (3π.), Κουκούλη (2π.) και Κακλέα (2π.) επέτρεψε στα Σπιρούνια να πάνε στα αποδυτήρια με διψήφιο προβάδισμα. Σκορ ημιχρόνου, 20-30.

Μετά την ανάπαυλα η μάχη συνεχίστηκε, με το επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου να γράφει 15-18. Οι Brothers, χάρη στο επιθετικό κρεσέντο των Κανελλόπουλου (8π.) και Κατραντζή (2π.) μείωσαν προσωρινά τη διαφορά. Οι Spurs, ωστόσο, ξανά βρήκαν γρήγορα τον καλό τους εαυτό, διατηρώντας τα ηνία του αγώνα και το διψήφιο προβάδισμα και βρίσκοντας λύσεις από τους Κωστή (6π.), Γκαβανόπουλο (5π.), Μαγγωνάκη (5π.) και Κακλέα (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 35-48.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η επιμονή των Brothers και η κλάση των Κουτουζή (12π.) και Μπιτζή (6π.) έβαλε φωτιά στο ματς, αφού οι Πράσινοι πλησίασαν επικίνδυνα την ομάδα του Σταυρόπουλου. Τελικά, όμως, η ποιότητα των Spurs αποδείχθηκε καταλύτης. Με καλές επιλογές και πολυφωνία τα Σπιρούνια διπλασίασαν τις νίκες τους στη φάση των ομίλων και προκρίθηκαν και φέτος στην επόμενη φάση του θεσμού.

Στο τέλος του αγώνα οι Brothers United είχαν 12/38 δίποντα, 5/20 τρίποντα και 17/24 βολές. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Sun City Spurs είχαν 18/37 δίποντα, 4/25 τρίποντα και 16/20 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Γκαβανόπουλος με 15 πόντους, έχοντας 5/8 δίποντα, 1/8 τρίποντα και 2/3 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παύλος Κουτουζής με 25 πόντους, έχοντας 3/8 δίποντα, 3/9 τρίποντα και 10/11 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 5 λάθη και 1 μπλοκ σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Brothers United (Καράμπελας) : Καλαματιανός, Κανελλόπουλος 11, Κατραντζής 5, Κόντος, Κουμεντάκης, Κουτουζής 25 (3), Μπιτζής 11 (2), Πίτος 4.

Sun City Spurs (Σταυρόπουλος) : Γκαβανόπουλος 15 (1), Διονυσόπουλος 4, Κακλέας 6, Καραγιαννάκης 5 (1), Κουκούλης 4, Κυριαζίδης 1, Κωστής 10, Μαγγωνάκης 19 (2), Ντεντόπουλος, Σαλονικίδης.

Τι μας άρεσε : Ορισμένες εξαιρετικές συνεργασίες και των δύο ομάδων που ξεκάθαρα διαθέτουν πολύ ποιοτικά ρόστερ και δεδομένα θα μας απασχολήσουν αρκετά τη φετινή σεζόν.