07/12/2021
War Gamers 15 17 18 13 6 69 -
Hood BC 19 15 16 13 12 75 -

Η παθιασμένη Hood έβαλε stop στους War Gamers!

Αν και κατέβηκε με σημαντικές ελλείψεις στον άσσο, αν και είχε απέναντί της τους πάνοπλους War Gamers, η Hood πήρε τεράστια νίκη με 69-75 στην παράταση, φτάνοντας έτσι τις επτά νίκες, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως σταμάτησε το σερί των πρωταθλητών, οι οποίοι μετρούσαν 8 συνεχόμενες νίκες!

Ελαφρώς καλύτερη ήταν η Hood στο ξεκίνημα του αγώνα, καθώς με 8 πόντους του Πρωτόγερου, 5 του Γιάτσε και βοήθειες των Λαύκα – Σαρρή, προηγήθηκε με 15-19. Ο Πάτερος με 6 πόντους και ο Καραγιάννης με 4 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ από την περιφέρεια βρήκε στόχο ο Λαζαράκος.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Πατσάκα είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, βρέθηκε μέχρι και στο +9, 15-24, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 2 πόντων, 32-34, μερα από 6 νέους πόντους του Πρωτόγερου και 5 του Σαρρή. Τους War Gamers κράτησε σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο ο Διαμαντής με τα τρία τρίποντα που έβαλε, ενώ 5  πόντους είχε ο Καραγιάννης.

Όμορφο παιχνίδι παρακολουθήσαμε και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με το τιμόνι να αλλάζει συνεχώς χέρια και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 50-50. Για την παρέα του Σκλαβενίτη 6 πόντους είχε ο Νατσίδης, 5 ο Καραγιάννης και 4 ο Χαλούδης, ενώ για τους φιλοξενούμενους 7 πόντους σημείωσε ο Σαρρής, 4 ο Πρωτόγερος και 3 ο Λαύκας. Σκορ τρίτης περιόδου 50-50!

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η Hood αν και βρέθηκε να χάνει με 59-56, 3:00 για τη λήξη, κατάφερε με 5 πόντους του Γιάτσε και 4 του Πρωτόγερου, να βρεθεί στο +4, 59-63, 1:00 για το φινάλε. Ωστόσο, ο Χαλούδης δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με 4 δικούς του πόντους, έστειλε το ντέρμπι στην παράταση, 63-63, ενώ νωρίτερα 8 πόντους πέτυχε ο Καραγιάννης.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Χουντιανοί έβγαλαν περισσότερο πάθος στο παρκέ και με μεγάλα σουτ των Στεφόπουλου (4π), Γιάτσε (4π) και Milicevic (3π), έφτασαν δίκαια στην τεράστια νίκη με 69-75! Λίγα πράγματα από τους Πειραιώτες στην παράταση, με τους Χαλούδη και Καραγιάννη να σκοράρουν από 3 πόντους ο καθένας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 14/26 βολές, 14/36 δίποντα και 9/40 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 3 τάπες. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οινικητές είχαν 8/20 βολές, 26/60 δίποντα και 5/20 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των War Gamers ο Καραγιάννης με 25 πόντους (double-double), έχοντας 10/17 βολές, 6/14 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Κορυφαίος της Hood ο Πρωτόγερος με 22 πόντους, έχοντας 4/9 βολές, 9/17 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 9 ριμπάουντ, σέρβιρε 7 έτοιμα καλάθια, έκλεψε 1 φορά και υπέπεσε σε 4 λάθη.

War Gamers (Σκλαβενίτης): Λαζαράκος3 (1), Καραγιάννης 25 (1), Διαμαντής 12 (4), Θεοφανόπουλος, Σούλης, Ρίπης 4, Χαλούδης 13 (2), Πάτερος 6, Νατσίδης 6 (1), Καρατζής

Hood (Πατσάκας): Γιάτσε 14 (2), Πρωτόγερος 22, Σαρρής 17 (3), Milicevic 7, Λαύκας 9, Στεφόπουλος 4, Ποστόλλης 2

Τι μας άρεσε: Η ματσάρα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες, με την αγωνία να χτυπάει κόκκινο στα τελευταία λεπτά!