26/04/2023
Elapuse BC 12 8 15 12 - 47 -
Milwaukee Sucks 14 15 22 16 - 67 -

Η πιο χρυσή σελίδα των Milwaukee Sucks!

Το βράδυ της Τετάρτης στο Basketaki Arena οι Milwaukee Sucks έγραψαν την πιο χρυσή σελίδα της ιστορίας τους, επικρατώντας της Elapuse στο Game 3 των Quarterfinals της φετινής Master! Η ομάδα του Νίκου Κυριτσόπουλου, ούσα ξεκάθαρα ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, νίκησε με 47-67, κατακτώντας την πολυπόθητη άνοδο στην Elite League και παίρνοντας παράλληλα το εισιτήριο για το Final 4. Πολύ μακριά από τον καλό της εαυτό βρέθηκε η λαβωμένη από τους τραυματισμούς Elapuse, που θα αγωνιστεί και του χρόνου στην ίδια κατηγορία. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους Ελαπουσιώτες  να πατούν καλύτερα στο ξεκίνημα, χάρη στους Ζορμπά (3π.), Δεσύπρη (3π.), Μιγιόνη (2π.), Πιτσιλή (2π.) και Βλαντή (2π.), και τους Sucks να ισορροπούν γρήγορα την κατάσταση, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με τα καλάθια των Οικονόμου (5π), Τσίνα (4π.), Φωτόπουλου (3π.) και Κάζα (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-14.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, οι Sucks ήλεγξαν το ματς, κρατώντας πολύ χαμηλά τους γηπεδούχους και βρίσκοντας λύσεις από τους Μαυροειδή (5π.), Σαμιωτάκη (5π.), Τσίνα (3π.) και Οικονόμου (2π.). Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Αναγνώστου διένυσε το λιγότερο παραγωγικό της διάστημα, παρά την προσπάθεια των Μιγιόνη (6π.) και Δημητριάδη (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 20-29.

Μετά την ανάπαυλα η Elapuse επιχείρησε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση, ούσα βελτιωμένη επιθετικά και με πρωταγωνιστές τους Δημητριάδη (5π.), Μιγιόνη (3π.), Δεσύπρη (3π.), Αναγνώστου (2π.) και Ζορμπά (2π.). Οι Sucks, όμως, ήταν τρομερά πολύφωνοι επιθετικά (7 διαφορετικοί σκόρερ) και με τους Τσίνα (7π.) και Γανέλη (4π.) να κάνουν τη διαφορά, διατήρησαν το διψήφιο προβάδισμα,αλλά και το μομέντουμ του αγώνα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 35-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το Milwaukee δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Ελαπουσιώτες, παίζοντας έξυπνα με το χρόνο και σκοράροντας στα κρίσιμα σημεία με Φωτόπουλο (7π.), Τσίνα (3π.), Κάζα (2π.), Γανέλη (2π.) και Γάτσιο (2π.). Η Elapuse παρέμεινε ασυνήθιστα άστοχη, για τα δεδομένα της, και υπέστη ήττα – αποκλεισμό από την συνέχεια της Post Season.

Έτσι, λοιπόν, οι Sucks προκρίθηκαν στο Final 4 και ετοιμάζονται πλέον για τον σπουδαίο ημιτελικό απέναντι στην Space Hellas το βράδυ της ερχόμενης Τετάρτης (3/5) στο Athens Sports Hall.

Στο τέλος του αγώνα, η Elapuse είχε 11/34 δίποντα, 6/38 τρίποντα και 7/14 βολές. Μάζεψε 39 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ είχε 9 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Milwaukee Sucks είχαν 17/41 δίποντα, 6/21 τρίποντα και 15/18 βολές. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Τσίνας με 17 πόντους, έχοντας 3/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 8/10 βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 1 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 37 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βίκτωρας Μιγιόνης με 16 πόντους, έχοντας 4/11 δίποντα, 2/9 τρίποντα και 2/4 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, ενώ είχε 3 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος σε 38 λεπτά συμμετοχής.

Elapuse (Αναγνώστου) : Αναγνώστου 2, Βλαντής 4, Δεσύπρης 8 (2), Δημητριάδης 10 (1), Ζορμπάς 5 (1), Κλαουδάτος, Μιγιόνης 16 (2), Μπουγιούκος, Πιτσιλής 2, Φραγκογιάννης.

Milwaukee Sucks (Φωτόπουλος) : Γανέλης 6, Γάτσιος 4, Κάζας 7, Μαυροειδής 7 (1), Οικονόμου 9 (1), Σαμιωτάκης 5 (1), Τσίνας 17 (1), Φωτόπουλος 12 (2).

Τι μας άρεσε : Η τρομερή συγκέντρωση των Sucks, ακόμη και όταν προηγήθηκαν με διαφορές κοντά στους 20 πόντους.