05/06/2024
Puebla BC 20 28 17 13 - 78 -
Anatolians Jazz 26 24 27 18 - 95 -

Η πιο μεστή εμφάνιση των Anatolians Jazz!

Ο αγώνας ξεκίνησε με ένταση και ανταγωνισμό από την πρώτη στιγμή. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 20-26 υπέρ των Jazz. Οι Puebla κατάφεραν να κρατήσουν κοντά το σκορ χάρη στις προσπάθειες των Κωστακίδη και Αλεξανδρίδη, που πέτυχαν σημαντικά καλάθια και έδειξαν την αποφασιστικότητά τους στο γήπεδο. Από την άλλη πλευρά, οι Jazz, με πρωταγωνιστές τους Χατζηεμμανουήλ Χαράλαμπο, Δούγια, Πατελίδα και Μπαντή, κατάφεραν να διατηρήσουν ένα ελαφρύ προβάδισμα, εκμεταλλευόμενοι την ταχύτητα και την ευστοχία τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο αγώνας συνέχισε να είναι αμφίρροπος, με τις δύο ομάδες να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό. Οι Puebla, με καθοριστικές φάσεις από τον Κωστακίδη και τον Αλεξανδρίδη, προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά και να πάρουν το προβάδισμα. Οι προσπάθειές τους απέδωσαν καρπούς, καθώς το σκορ στο ημίχρονο έληξε 48-50 υπέρ των Jazz. Οι θεατές παρακολουθούσαν με κομμένη την ανάσα, καθώς οι δύο ομάδες έδειχναν ισοδύναμες και κάθε καλάθι ήταν κρίσιμο.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα. Οι Jazz μπήκαν δυναμικά στο γήπεδο και κατάφεραν να αυξήσουν τη διαφορά στους 12 πόντους, με το σκορ να φτάνει στο 65-77. Οι Χατζηεμμανουήλ Χαράλαμπος και Πατελίδας ήταν εξαιρετικοί, σημειώνοντας σημαντικά καλάθια και οδηγώντας την ομάδα τους σε αυτό το προβάδισμα. Οι Puebla, παρά τις προσπάθειες των Κωστακίδη και Αλεξανδρίδη, δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους και βρέθηκαν πίσω στο σκορ.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Jazz κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους και να κλείσουν τον αγώνα με νίκη. Το τελικό σκορ ήταν 78-95, με τους Χατζηεμμανουήλ Χαράλαμπο, Δούγια, Πατελίδα και Μπαντή να συνεχίζουν την εξαιρετική τους απόδοση. Οι Puebla προσπάθησαν να αντεπιτεθούν, αλλά η διαφορά ήταν πλέον μεγάλη. Ο Κωστακίδης και ο Αλεξανδρίδης πάλεψαν μέχρι το τέλος, αλλά δεν κατάφεραν να αλλάξουν το αποτέλεσμα.

MVP του αγώνα είναι ο Γιώργος Μπαντής ο οποίος ήταν 3 ασίστ μακρία από το Triple Double καθώς είχε 12 πόντους , 17 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Πρωταγωνιστής για τους Puebla είναι ο Θεόδωρος Κωστακίδης ο οποίος πέτυχε 50 πόντους και έκλεψε 5 φορές την μπάλα.

Puebla BC: Πάχτας , Κωστακίδης 50 (7) , Αλεξανδρίδης 9 (3) , Χασεκίδης 2 , Λαπαρίδης , Τσιάκαλης 2 , Τσίμπουρης 8 , Καραβίδας 7 (1)

Anatolians Jazz: Χατζηεμμανουήλ Χ. 25 (3) , Αλεξιάδης 12 (4) , Χατζηεμμανουήλ Δ. , Μπαντής 12 , Παρισάκης 12 , Δούγιας 18 (1) , Πατελίδας 16