14/04/2024
Flood BC 18 15 11 12 - 56 -
Sun City Spurs 22 17 9 9 - 57 -

Η πιο σπουδαία βραδιά στην ιστορία των Sun City Spurs!

Το διακύβευμα της αναμέτρησης είχε αποκλειστικά δύο σενάρια! Το ένα θα έβρισκε την ομάδα των Πέλεχα και Χριστόπουλου να γεύεται το νέκταρ της ιστορικότερης επιτυχίας, που δεν ήταν άλλη απο την άνοδο στην Elite League, ενώ το άλλο περιελάμβανε ένα τρίτο και τελευταίο παιχνίδι, οπου οι δύο ομάδες θα έλυναν οριστικά τις αγωνιστικές διαφορές τους! Οι Sun City Spurs μετά από μια αναμέτρηση που έσπασαν καρδιές, έκαναν το 2-0 με σκορ 56-57, πέρασαν στις τέσσερις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας και συνάμα σφράγισαν το εισιτήριο για την γη της επαγγελίας της Elite League!

Οι πρώτες στιγμές του αγώνα αποτέλεσαν προάγγελο για το τι θα ακολουθήσει! Το θέαμα μπορεί να έλειπε λόγω της κρισιμότητας του αγώνα, αλλά όλα τα υπόλοιπα άκρως γοητευτικά στοιχεία που συνοδεύουν συνήθως τέτοιους αγώνες φώναξαν ένα βροντερό παρών! Ένταση, σκληρές μονομαχίες, μεγάλα καλάθια, σασπένς και μια άγρια ομορφιά καθόλη την διάρκεια του πρώτου κομματιού του αγώνα! Οι Γκαβανόπουλος και Μαγγωνάκης ανέλαβαν δράση από νωρίς και με 7 πόντους έκαστος έπαιξαν τον πλέον καθοριστικό ρόλο ώστε οι Spurs να κλείσουν την περίοδο με το υπέρ τους 18-22! Από την άλλη πλευρά, το δεκάλεπτο είχε την υπογραφή του Αλέξανδρου Κουσάση, καθώς ο σπουδαίος guard σκόραρε τους 11 από τους 18 πόντους της ομάδας του!

Η συνέχεια αποτέλεσε εξίσου κλειστή, κάτι που μεταφράστηκε από το επιμέρους 15-17 της δεύτερης περιόδου! Ο Τσατσάνης πήρε την σκυτάλη του σκοραρίσματος με 8 πόντους στο ενεργητικό του και συνεπικουρούμενος από επίσης καλό Μελισσάρη, οδήγησαν τους Spurs στα αποδυτήρια σε θέση οδηγού με σκορ 33-39! Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Κουσάσης, Ζαφειρόπουλος και Αναματερός ηγήθηκαν των προσπαθειών της ομάδας του Ασπιώτη!

Αίμα και άμμος, θα μπορούσε κάλλιστα να ηταν ο τίτλος τους δευτέρου ημιχρόνου στο κλειστό του Seven! Η αναμέτρηση οδηγήθηκε στον ρυθμό που βόλευε τους γηπεδούχους, με μεγάλες επιθέσεις, χαμηλό σκορ και σήμα κατατεθέν τις πολλές σκληρές μονομαχίες, αλλά και τις διαμαρτυρίες προς του δυο ρεφ του αγώνα! Η προτελευταία στροφή έκλεισε με το φωτεινό πίνακα να δείχνει το 44-48!

Στην τέταρτη περίοδο, δόθηκε μια σπουδαία μπασκετική μάχη, με Spurs και Flood να συμβαδίζουν μέχρις τις τελευταίες στιγμές του αγώνα, με αποτέλεσμα δέκα δευτερόλεπτα πριν το πέρας του παιχνιδιού το σκορ ηταν 56-56! Οι Spurs αστόχησαν, η Flood πήρε την μπάλα στην κατοχή της, αλλά ο Παγόπουλος στην προσπάθεια του να τρέξει στο ανοιχτό γήπεδο έκανε βήματα! Ο Μαγγωνάκης πήρε την πορτοκαλί απο την επαναφορά, κέρδισε το φαουλ και με μια εύστοχη βολή 0.7 πριν το τέλος χάρισε στους Spurs την σπουδαιότερη, μέχρι την επόμενη, επιτυχια με το τελικό 56-57!

Betsson MVP ο Χρήστος Γκαβανόπουλος με 14 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιάννης Ζαφειρόπουλος 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο!

Flood(Ασπιώτης): Αλικανιώτης, Αναματερός 12, Ασπιώτης 7, Ζαφειρόπουλος 14, Κουσάσης 16, Λιανός, Παγόπουλος 4, Τσάπας 3.

Sun City Spurs(Σταυρόπουλος): Γκαβανόπουλος 14, Διονυσόπουλος 2, Κακλέας 2, Κυπριανός 2, Κωστής 2, Μαγγωνάκης 12, Μελισσάρης 10, Πάλλης 2, Ρούμελης , Σαλονικίδης, Τσατσάνης 11.

Τι μας άρεσε: Το σασπένς στις τελευταίες στιγμές του αγώνα!