09/03/2022
Limoges 14 15 15 15 - 59 -
Reload 21 12 6 17 - 56 -

Η πληγωμένη Limoges είναι εδώ!

Μετά από ένα ντέρμπι που τα είχε όλα, η Limoges κέρδισε για δεύτερη φορά φέτος τους Reload με 59-56, παίρνοντας έτσι βαθιά βαθμολογική ανάσα μετά την ολοκλήρωση της 20ης αγωνιστικής της Elite League, αφήνοντας παράλληλα τους Reload για τρίτο συνεχόμενο ματς χωρίς νίκη!

Με τον Κώστα Ορέστη να ξεκινάει ορεξάτος το ματς πετυχαίνοντας 11 πόντους και τον Λουφόπουλο να προσθέτει 4, οι Reload έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 13 πόντων, 4-17, 3:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Αντέδρασαν στο φινάλε του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι και με 5 πόντους του Δαβιλά, αλλά και 4 του Τσατσάνη, μείωσαν στους 7, 14-21!

Η αντεπίθεση της Limoges συνεχίστηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 6 πόντους του Παπαδόπουλου, 5 του Σωτηρόπουλου και 4 του Δαβιλά, πλησίασε στον πόντο, 25-26. Τελικά οι Πειραιώτες πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 29-33, μετά από ακόμη 6 πόντους του Ορέστη, ο οποίος έφτασε τους 17!

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε η ομάδα του Ευριπιώτη και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με νέους 9 πόντους του Δαβιλά και τρίποντο του Τσατσάνη, βρέθηκε στο +7, 42-35. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 44-39, διαμόρφωσε για λογαριασμό των Reload ο Τριχιάς, ενώ νωρίτερα από 2 πόντους είχαν οι Ορέστης και Λουφόπουλος. Σκορ τρίτης περιόδου 44-39!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Περιβολάρη ανέβασε στροφές και με τους Πανταζή και Τριχιά να σκοράρουν από 6 πόντους ο καθένας, προσπέρασε με 52-53, 2:00 για το φινάλε. Ωστόσο, οι Λιμουζό ήταν ανώτεροι στο πιο κρίσιμο σημείο της συνάντησης και με τους Σταμάτη, Δαβιλά και Σωτηρόπουλο να φωνάζουν παρών, έφτασαν στη νίκη με 59-56.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 13/17 βολές, 17/47 δίποντα και 4/19 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/5 βολές, 21/46 δίποντα και 4/26 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Κορυφαίος της Limoges ο Σωτηρόπουλος με 13 πόντους, έχοντας 4/4 βολές, 3/7 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 μπλοκ. Πολυτιμότερος των Reload ο Πανταζής με 13 πόντους (double-double), έχοντας 0/2 βολές, 5/7 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έκανε 3 λάθη και είχε 2 τάπες.

Limoges (Ευριπιώτης): Δαβιλάς 21 (1), Σωτηρόπουλος 13 (1), Σταμάτης 6, Παπαδόπουλος 9, Τσατσάνης 7 (2), Σαμπάνης 3

Reload (Περιβολάρης): Ορέστης 19 (2), Τριχιάς 12 (1), Πανταζής 13 (1), Λουφόπουλος 10, Σούλτης, Βρέλλης 2, Καραγκούνης

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για σαράντα λεπτά!