01/10/2022
Ερυθρός Σταυρός 13 16 17 15 - 61 -
Wolves 17 15 15 16 - 63 -

Η πολυφωνία χάρισε την νίκη - πρόκριση στους Wolves!

Μεσημέρι Σαββάτου στο Athens Sports Hall ο Ερυθρός Σταυρός υποδέχθηκε τους Wolves στα πλαίσια της φάσης των ομίλων του φετινού Basketaki Cup. Σε ένα κλειστό ματς με μπόλικο σασπένς και αρκετές εναλλαγές, η ομάδα του Γιώργου Τύρου κατάφερε να πάρει μια σπουδαία νίκη με 61-63, στηριζόμενη στην επιθετική της πολυφωνία. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί παρουσιάστηκαν οι Wolves σε ένα πρώτο δεκάλεπτο με ικανοποιητική επιθετική παραγωγή εκατέρωθεν. Ο ηγέτης του Ερυθρού, Παύλος Κουτουζής (8π.), αλλά και ο άξιος συμπαραστάτης του Χαραλ. Ξυπόλητος (5π. με 1 τρ.) άρχισαν από νωρίς να δημιουργούν προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα. Οι Wolves, ωστόσο, ήταν εξαιρετικοί στο επιθετικό σκέλος και χάρη στους Μεϊκόπουλο (6π. με 2 τρ.), Καρατζά (5π.), Φιλοκώστα (4π.) και Δρακόπουλο (2π.) έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +4. Σκορ 13-17.

Το ματς παρέμεινε κλειστό και στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου. Με τον Παύλο Κουτουζή να παίρνει και πάλι στις πλάτες τους τον Ερυθρό βάζοντας ακόμη 15 πόντους, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να σκοράρουν με συνέπεια. Το ίδιο, ωστόσο, έκαναν και οι Λύκοι που ομολογουμένως επιτίθονταν κάπως πιο ορθολογικά, αλλά και μεγαλύτερη ομαδικότητα. Φιλοκώστας (6π.), Μανωλόπουλος (4π.), Μεϊκόπουλος (3π.) και Ριζόπουλος (2π.) προσέφεραν λύσεις και έτσι οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν μπροστά στην ανάπαυλα. Σκορ ημιχρόνου, 29-32.

Στην επανάληψη τα δεδομένα δεν άλλαξαν και πολύ. Το προαναφερθέν δίδυμο του Ερυθρού Σταυρού ήταν και πάλι αποδοτικό, με τους Παύλο Κουτουζή (10π. με 3 τρ.) και Χαράλ. Ξυπόλητο (5π. με 1 τρ.) να συνδέονται σταθερά με το αντίπαλο καλάθι. Η επιθετική πολυφωνία των Wolves, όμως, είχε και πάλι απάντηση με βασικούς εκφραστές τους Καρατζά (5π.), Φιλοκώστα (4π.), Δρακόπουλο (2π.) και Μανωλόπουλο (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 46-47.

Τα πάντα έδειχναν ότι θα κριθούν στην crunch time και αυτό ακριβώς έγινε. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να προχωρούν χέρι χέρι μέχρι το φινάλε. Στις κρίσιμες τελευταίες κατοχές οι Wolves φάνηκαν πιο ψύχραιμοι και με πρωταγωνιστή τον Καρατζά (6π.) έγειραν την πλάστιγγα προς την πλευρά τους. Ο Ερυθρός Σταυρός ευτύχισε να βάλει στην επιθετική εξίσωση και τον Τάσο Κουτουζή (8π. με 1 τρ.), ο οποίος φάνηκε να «ξυπνά» την πιο κατάλληλη στιγμή. Οι Wolves έβγαλαν συνεχόμενες καλές άμυνες. Ο Ερυθρός είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, όμως η χαμένη βολή του κατά τα άλλα εξαιρετικού Παύλου Κουτουζή (4π.) δεν άφησε άλλα χρονικά περιθώρια στους γηπεδούχους.

Στο τέλος του αγώνα, ο Ερυθρός Σταυρός είχε 14/32 δίποντα, 7/26 τρίποντα και 12/30 βολές. Μάζεψε 42 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 14 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Wolves είχαν 21/46 δίποντα, 5/25 τρίποντα και 6/20 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Φιλοκώστας με 18 πόντους, έχοντας 9/11 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 0/1 βολή. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε φυσικά ο Παύλος Κουτουζής με 37 πόντους, έχοντας 10/16 δίποντα, 4/13 τρίποντα και 5/11 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 6 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Ερυθρός Σταυρός (Δασκάλου) : Ασημομύτης, Κεραμίδας, Κολοβός, Κουτουζής Π. 37 (4), Κουτουζής Α. 8 (14ρ.), Μιχάλακας 1, Ξυπόλητος 11 (7ρ., 2 τρ.), Παντζαλής, Παπαδόπουλος 4 (7ρ.), Τσοχαντάρης.

Wolves (Τύρος) : Δρακόπουλος 6 (10ρ.), Καρατζάς 16 (7ρ.), Μανωλόπουλος 8 (7ρ.), Μεϊκόπουλος 9 (3), Παπαευσταθίου 2 (4 ασί.), Ριζόπουλος 4, Τύρος, Φιλοκώστας 18 (7ρ.).

Τι μας άρεσε : Το σασπένς της αναμέτρησης.