13/05/2023
Grava Thunders 4 15 15 16 - 50 -
Πόρτο 17 10 19 15 - 61 -

Η Πόρτο συνεχίζει ακάθεκτη !

Την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα ματς πέτυχε το βράδυ του Σαββάτου η Πόρτο, επικρατώντας σχετικά εύκολα των Grava Thunders με 50-61 και παραμένοντας στην κορυφή του δεύτερου ομίλου της Summer Development League.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα η Πόρτο έδειξε πως εκείνη θα είναι το αφεντικό της αναμέτρησης, χτίζοντας διψήφια διαφορά από νωρίς, χάρη στους Γώγο (6π.), Ζαφειράκη (3π.), Μπακλέση (3π.), Τοπούζογλου (3π.) και Χαλκίδη (2π.). Επιθετικό μπλακ στο ξεκίνημα για τους Thunders που μέτρησαν μόλις 4 πόντους ενεργητικό και μοιραία βρέθηκαν σε δύσκολη θέση από τα πρώτα λεπτά. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 4-17.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Grava Thunders βελτιώθηκαν σημαντικά και με αξιοσημείωτο πλουραλισμό στην επίθεση, μείωσαν ελαφρώς τη διαφορά. Με τους Καπνισάκη (5π.), Τοπούζογλου (3π.) και Ζαφειράκη (2π.) να βρίσκουν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, η Πόρτο έκλεισε το ημίχρονο ούσα μπροστά με +8. Σκορ ημιχρόνου, 19-27.

Μετά την ανάπαυλα, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τα ηνία του αγώνα, διανύοντας μάλιστα το πιο παραγωγικό τους διάστημα στο ματς και έχοντας για πρωταγωνιστές τους Γώγο (8π.), Ζαφειράκη (6π.), Τοπούζογλου (3π.) και Καπνισάκη (2π.). Στην αντίπερα όχθη, ο Σουλτάτος (9π.) έκανε τη διαφορά απο πλευράς Thunders, οι οποίοι ξεκίνησαν την τελευταία περίοδο από το -12. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 34-46.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Πόρτο διαχειρίστηκε υποδειγματικά την κατάσταση, μην επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να αντιδράσουν. Μπακλέσης (5π.), Γώγος (4π.), Τριανταφυλλίδης (4π.) και Καπνισάκης (2π.) σφράγισαν την νίκη της ομάδας τους, ενώ από πλευράς Thunders οι Βρεττάκος (8π.), Ντούρμας (4π.), Κυρίτσης (2π.) και Σουλτάτος (2π.) έκαναν ό,τι μπορούσαν στο φινάλε.

Στο τέλος του αγώνα, οι Grava Thunders είχαν 13/31 δίποντα, 3/29 τρίποντα και 15/28 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 4 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, η Πόρτο είχε 16/31 δίποντα, 6/32 τρίποντα και 11/20 βολές. Μάζεψε 47 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 8 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Γώγος με 18 πόντους, έχοντας 6/9 δίποντα, 0/5 τρίποντα και 6/8 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Κυρίτσης με 7 πόντους, έχοντας 3/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 1/1 βολή. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, ενώ είχε 1 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Grava Thunders (Ντούρμας) : Βρεττάκος 12 (2), Καγιάς 2, Κυρίτσης 7, Ντούρμας 8, Σουλτάτος 16 (1), Σχετάκης 2, Τσιμπίδης 3.

Πόρτο (Τοπούζογλου) : Αρβανιτάκης 1, Γώγος 18, Ζαφειράκης 11 (2), Καπνισάκης 9 (1), Μπακλέσης 7, Τοπούζογλου 9 (3), Τριανταφυλλίδης 4, Χαλκίδης 2, Χατζηδάκης.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.