11/11/2021
Pressof BC 15 20 9 18 - 62 -
Old Firm BC 9 17 3 19 - 48 -

Η Pressof πήρε εύκολα τoν διαγωνισμό τριπόντων!

Την δεύτερη διαδοχική της νίκη πέτυχε η Pressof η οποία ανάγκασε τους Old Firm στην τέταρτη τους ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια καθώς επικράτησε με σκορ 62-48. Το παιχνίδι ήταν περισσότερο σαν διαγωνισμός τριπόντων, αφού μπήκαν συνολικά 19, με τις δύο ομάδες να εξαρτώνται από την ευστοχία τους από την γραμμή των 6.75!

Καλύτερη στο ξεκίνημα η Pressof αφού βρήκε στόχο από το τρίποντο και πήρε από νωρίς το προβάδισμα. Η διαφορά ανέβηκε στο +7 για τους γηπεδούχους, 12-5 (7′) με το δεκάλεπτο να λήγει 15-9 υπέρ τους. Τρατολάτης, Νομικός και Βρεττός είχαν από ένα τρίποντο για την Pressof, ο Ντραγκότι πετυχε ένα για τους Old Firm.

Ντεμαράζ τριπόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την μία βόμβα να διαδέχεται την άλλη. Οι Old Firm πέτυχαν 17 πόντους με τους 15 να προέρχονται από εύστοχα τρίποντα, ενώ η Pressof πέτυχε 20 πόντους με πιο ισορροπημένα στατιστικά καθώς πέτυχαν τέσσερα τρίποντα και δη 12 πόντους. Το πρώτο πεντάλεπτο ανήκε στους Old Firm που έφτασαν το, παιχνίδι στον πόντο, 21-20 (15′) ενώ η συνέχεια ανήκε στην Pressof που κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων για το 35-23 (19′) με το ημίχρονο να λήγει 35-26. Φοβερός Τρατολάτης με 11 (3) πόντους για την Pressof, φοβερός Ντραγκότι για τους Old Firm με 12 (4) πόντους!

Και εκεί που περιμέναμε να δούμε κάτι ανάλογο στην συνέχεια οι δύο ομάδες έδειξαν ταυτόχρονα τον καλό τους εαυτό. Παρότι μείωσαν οι Old Firm σε 35-28 στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου η Pressof έτρεξε 7-0 σερί σε διάστημα εφτά λεπτών για το 42-28 (28′) και το δεκάλεπτο τους βρήκε μπροστά με 44-29. Ο Βρεττός είχε τρεις πόντους για τους γηπεδούχους, δύο είχε ο Τρωγάδας για τους φιλοξενούμενους.

Εύκολα φαινότανε πως θα καθαρίσει η Pressof που έφτασε την διαφορά στο +17, 50-33 (34′). Όμως ο Ντραγκότι έπαθε ότι και στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τρία σερί δικά του τρίποντα το σκορ έγινε 52-42 (36′) και οι Old Firm απέκτησαν ελπίδα. Η Pressof ήταν σοβαρή στα τελευταία λεπτά και δεν έδωσε δικαίωμα στους Old Firm να ελπίζουν σε κάτι καλύτερο με το τελικό αποτέλεσμα να είναι 62-48. Καλύτερος των νικητών ο Παραράς με εννέα πόντους, ο Ντραγκότι πέτυχε 10 για τους ηττημένους.

Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ο Κώστας Καραντζιάς με 6 πόντους (3/10 δίποντα), 13 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 λάθη. Ο Διονύσης Ντραγκότι καλύτερος των Old Firm με 25 πόντους (0/3 δίποντα, 8/16 τρίποντα, 1/4 βολές), 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 λάθη.

Συνολικά η Pressof είχε 12/37 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 11/16 βολές, 46 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 6 κλεψίματα και 14 λάθη. Οι Old Firm είχαν 7/35 δίποντα, 10/30 τρίποντα, 4/8 βολές, 33 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 6 κλεψίματα και 10 λαθάκια.

Pressof (Μπαλάσκας): Τρατολάτης 16 (4), Μπαλάσκας 2, Νομικός 9 (3), Αντωνουσάκης 2 (5ρ 5ασ), Κρασσάς, Βρεττός 6 (2), Παραράς 17 (9ρ), Μακαρίτης 4 (6ρ), Καραντζιάς 6 (13ρ 7ασ).

Old Firm (Λεμονιάς): Κανελλόπουλος (6ρ), Γκίκας, Μουγκαράκης 7 (2), Κούτσικος 4, Βασιλείου, Αναχουρλής, Τρωγάδας 6 (7ρ), Λεμονιάς 6, Ντραγκότι 25 (8).

Τι μας άρεσε: Φοβερό πρώτο ημίχρονο και φοβερή ευστοχία εκατέρωθεν για τις δύο ομάδες.