08/04/2024
Magoofyδες 20 17 17 17 - 71 -
Cartel BC 16 17 18 23 - 74 -

Η πρόκριση για την οκτάδα θα κριθεί στην ρεβάνς!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με έναν αγώνα γεμάτο εντάσεις και αγωνία. Οι Magoofyδες εμφανίστηκαν στο γήπεδο με αποφασιστικότητα, οδηγούμενοι από τους εξαιρετικούς παίκτες τους, Τσαρσιταλίδη, Παναγιωτόπουλο και Κριθαρίδη. Απέναντι τους, οι Cartel BC έδειχναν επίσης αποφασισμένοι να ανταπεξέλθουν, με τους Δάλπα, Αποστολίδη και Ζωγράφο να καθοδηγούν την ομάδα τους. Η πρώτη περίοδος έληξε με τους Magoofyδες να προηγούνται με 20-16.

Καθώς προχωρούσε ο αγώνας, οι Cartel BC απέδειξαν ότι δεν θα έπεφταν εύκολα. Με μια εντυπωσιακή αντίδραση, οι Cartel BC προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά στο σκορ. Ωστόσο, οι Magoofyδες παρέμειναν ασφαλείς και αποφασισμένοι, διατηρώντας το προβάδισμα. Το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Magoofyδες να έχουν το προβάδισμα με 37-33, αλλά με τους Cartel BC να πιέζουν για να ανατρέψουν την κατάσταση.

Καθώς προχωρούσαμε στο τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα, οι Cartel BC επέδειξαν αληθινό πνεύμα ανταγωνισμού. Με εξαιρετικές επιδόσεις από τους κορυφαίους παίκτες τους, κατάφεραν να μειώσουν ακόμα περισσότερο την διαφορά. Ο αγώνας έγινε ακόμη πιο έντονος και αμφίρροπος. Μετά το τρίτο δεκάλεπτο, οι Magoofyδες ήταν μπροστά με 54-51, επιδεικνύοντας την αντοχή και το ταλέντο τους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η αγωνία και η ανατροπή έφτασαν στο αποκορύφωμά τους. Οι Cartel BC προσπάθησαν να επανακτήσουν τον έλεγχο και τα κατάφεραν πραγματοποιώντας την ολική ανατροπή με εξαιρετικές επιδόσεις στην επίθεση. Ο αγώνας έληξε με τους Cartel BC να κατακτούν τη νίκη με σκορ 71-74.

MVP του αγώνα είναι ο Κωνσταντίνος Δάλπας ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 29 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους Magoofyδες είναι ο Κωνσταντίνος Τσαρσιταλίδης ο οποίος πέτυχε 24 πόντους και μάζεψε 4 ριμπάουντ.

Magoofyδες: Kolev, Ανφιμιάδης, Ζαμουρίδης, Θαλασσινός 10, Καραμανλίδης 2, Κριθαρίδης 11(3), Κωνσταντινίδης 4, Λινάρδος 2, Μπούτζης 3(1), Παναγιωτόπουλος 11, Τσαρσιταλίδης 26(1),  Τυφλόπουλος 2

Cartel BC: Αποστολίδης 21(3), Γεωργιάδης 8, Δάλπας 29(1), Ζωγράφος 12, Χατζηιωαννίδης 4