14/10/2024
Volcanos BC 10 8 9 7 - 34 -
Tigers 15 15 16 17 - 63 -

Η πρώτη νίκη για τους Tigers είναι γεγονός!

Οι Tigers μπήκαν πιο αποφασισμένοι στο παρκέ, με τον Τσορακλίδη να δείχνει από την αρχή την ηγετική του ικανότητα, οδηγώντας την ομάδα του σε ένα μικρό προβάδισμα. Από την άλλη πλευρά, ο Μπαμπουκλής των Volcanos προσπαθούσε να συγκρατήσει τους αντιπάλους του με εντυπωσιακές προσπάθειες στην άμυνα και την επίθεση. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 10-15 υπέρ των Tigers, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες τους με ψυχραιμία.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Tigers πήραν τα ηνία του αγώνα. Ο Λαζαρίδης βγήκε μπροστά, σημειώνοντας καθοριστικούς πόντους και βοηθώντας την ομάδα του να διευρύνει το προβάδισμά της. Οι Volcanos δυσκολεύονταν να βρουν λύσεις στην πίεση που τους ασκούσαν οι αντίπαλοι και παρά τις προσπάθειες του Παπακώστα, το επιθετικό τους παιχνίδι ήταν αποσπασματικό. Το δεκάλεπτο έκλεισε με το εντυπωσιακό σκορ 18-30 υπέρ των Tigers, οι οποίοι φαινόταν να έχουν τον πλήρη έλεγχο του ρυθμού του παιχνιδιού.

Το τρίτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε πραγματική «καταιγίδα» για τους Volcanos, καθώς οι Tigers αύξησαν ακόμα περισσότερο την απόδοσή τους. Ο Τσορακλίδης συνέχισε να κυριαρχεί στο γήπεδο με άψογο συντονισμό και εξαιρετική ευστοχία, ενώ η άμυνα των Volcanos δυσκολευόταν να τον περιορίσει. Ο Παπακώστας προσπάθησε να αντιδράσει με ορισμένα καλάθια, αλλά η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων έγινε εμφανής. Το δεκάλεπτο τελείωσε με το σκορ να φτάνει το 27-46, δείχνοντας την ανωτερότητα των Tigers.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Tigers συνέχισαν να κυριαρχούν και να διατηρούν την υπεροχή τους. Ο Λαζαρίδης και ο Τσορακλίδης δεν σταμάτησαν να ασκούν πίεση στην αντίπαλη ομάδα, εξασφαλίζοντας τον θρίαμβό τους. Οι Volcanos, παρά τις προσπάθειες του Μπαμπουκλή, δεν κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά, καθώς οι επιθετικές τους προσπάθειες ήταν άστοχες. Το παιχνίδι έληξε με σκορ 34-63 υπέρ των Tigers.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Τσορακλιδης ο οποίος πέτυχε 25 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους Volcanos είναι ο Θανάσης Παπακώστας που έκανε Double Double έχοντας 11 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Volcanos BC: Γεωργανάκης , Παπακώστας 11 , Μπαμπουκλης 11 , Γεωργιάδης , Παλτιδης , Παπαδόπουλος 8 (1) , Καπετανίδης , Παπαδόπουλος 4

Tigers: Μεϊτανιδης 2 , Ζαχαρίας 6 (2) , Λαζαριδης 9 (1) , Βαρδόπουλος 8 , Ηλιάδης , Λαφαζάνης 2 , Τζαμπαζογλου 2 , Χαλίλης 6 , Φαρμακιώτης 2 , Τσορακλιδης 26