01/06/2024
Πανικός BC 18 17 11 11 - 57 -
Salonica Titans 10 20 8 21 - 49 -

Η πρώτη νίκη ήρθε για τον Πανικό!

Ο αγώνας ξεκίνησε με εντυπωσιακή ενέργεια και αποφασιστικότητα από την πλευρά του Πανικού. Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, κλείνοντας το σκορ στο 18-10. Ο Καραφώτης ήταν εξαιρετικός στην επίθεση, σημειώνοντας σημαντικούς πόντους, ενώ οι Αντωνάκης και Ψοφογιώργος Δημήτρης υποστήριξαν αποτελεσματικά τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Οι Titans, αν και προσπάθησαν να αντιδράσουν, δεν κατάφεραν να βρουν λύσεις απέναντι στην ισχυρή άμυνα του Πανικού.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Πανικός συνέχισε την κυριαρχία του, αυξάνοντας τη διαφορά στο σκορ. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 35-20, με τους Καραφώτη και Αντωνάκη να συνεχίζουν την εξαιρετική τους απόδοση. Ο Καραφώτης συνέχισε να σκοράρει ασταμάτητα, ενώ ο Αντωνάκης ήταν πανταχού παρών στην άμυνα, αποτρέποντας τις επιθέσεις των Titans. Ο Ψοφογιώργος Δημήτρης συνεισέφερε σημαντικά με την ακρίβεια στις πάσες του και την ικανότητά του να δημιουργεί ευκαιρίες για τους συμπαίκτες του. Από την πλευρά των Titans, ο Βανδήρας και ο Σαρασίτης πάλευαν να κρατήσουν την ομάδα τους στο παιχνίδι, αλλά η διαφορά συνέχισε να μεγαλώνει.

Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τον Πανικό να διατηρεί τον έλεγχο του αγώνα, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 46-28. Η άμυνα του Πανικού παρέμεινε αδιάσπαστη, με τον Αντωνάκη και τον Ψοφογιώργο Δημήτρη να κλείνουν κάθε διάδρομο προς το καλάθι. Ο Καραφώτης συνέχισε την εντυπωσιακή του πορεία, σημειώνοντας κρίσιμους πόντους και κρατώντας την ομάδα του σε σταθερό προβάδισμα. Οι Titans προσπαθούσαν να μειώσουν τη διαφορά, με τον Βανδήρα να αναλαμβάνει περισσότερες πρωτοβουλίες στην επίθεση και τον Σαρασίτη να προσπαθεί να στηρίξει την άμυνα, αλλά δεν κατάφεραν να πλησιάσουν στο σκορ.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν το πιο ανταγωνιστικό, με τους Titans να προσπαθούν να κάνουν την αντεπίθεσή τους. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 57-49 υπέρ του Πανικού, που κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά του παρά την πίεση. Οι Καραφώτης, Αντωνάκης και Ψοφογιώργος Δημήτρης συνέχισαν να ηγούνται της ομάδας τους, αποδεικνύοντας την αξία τους και στις κρίσιμες στιγμές του αγώνα. Οι Titans, με τους Βανδήρα και Σαρασίτη να προσπαθούν μέχρι το τέλος, κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά, αλλά η προσπάθειά τους δεν ήταν αρκετή για να ανατρέψει το αποτέλεσμα.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Καραφώτης ο οποίος έβαλε 25 πόντους και πήρε 7 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής για τους Τιτάνες είναι ο Παρθένιος Σαρασίτης που πέτυχε 11 πόντους και μάζεψε 5 ριμπάουντ.

Πανικός BC: Ψοφογιώργος Θ. 2 , Αντωνάκης 13 (1) , Τσελεκίδης 2 , Ψοφογιώργος Δ. 13 , Τσάτσας 2 , Καραφώτης 25 (2) , Μπαλάσκας

Salonica Titans: Καλογήρου 6 , Σαρασίτης 11 (2) , Αλειφτήρας 3 (1) , Βανδήρας 13 (1) , Παγώνης , Καλαθάς 7 , Τσιβελεκίδης 4 (1) , Τράκας 5 (1)