10/10/2019
Hoopers BC 16 17 15 12 - 60 -
Χάνειball 12 10 11 16 - 49 -

Η πρώτη «πορτοκαλί» νίκη!

Οι Enersizers μπήκαν πολύ δυνατά στο πρώτο ημίχρονο, πήραν διαφορά 17 πόντων και στο δεύτερο τη διαχειρίστηκαν όσο έπρεπε για να φτάσουν στην πρώτη νίκη τους στον έκτο όμιλο του Basketaki Cup (1-2), κινδυνεύοντας βέβαια λίγο στο τέταρτο δεκάλεπτο, αφού η Χάνειball δεν παράτησε το παιχνίδι και πλησίασε μέχρι τους τρεις πόντους, χωρίς όμως να κάνει τη μεγάλη ανατροπή (στο 1-2 και αυτή).

Με τους Λιόκα, Ρέμπελο, Γεωργόπουλο και Γαβαλά να έχουν… ορεξούλες από νωρίς, οι «πορτοκαλί» πήραν τον έλεγχο (9-2 στο 4’, 16-9 στο 9’), όμως το δεκάλεπτο έκλεισε στο πιο.. ρευστό 16-12, αφού μείωσαν οι «ασπρόμαυροι» με τον Βασιλείου, ενώ πιο πριν είχαν σκοράρει και οι Σ.Κ. Χριστόπουλος, Γεωργίου.

Η ισοφάριση ήρθε γρήγορα από την Χάνειball στο δεύτερο δεκάλεπτο (16-16 στο 11’), αλλά αυτό ήταν κάτι που… γκάζωσε τους Ενερσάιζερς, οι οποίοι έκαναν σερί 17-0 σε 6 λεπτά με τους Γαβαλά, Δημάκη, Λιόκα, Γεωργόπουλο, Κουλάκογλου και Παππά (33-16 στο 18’), πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο στο 33-22 από τα σουτ των Βασιλείου, Κ.Κ. Χριστόπουλο για τους φιλοξενούμενους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «ασπρόμαυροι» ακολουθούσαν χωρίς να απειλήσουν και οι Γεωργόπουλος, Γαβαλάς, Ρέμπελος, Κουλάκογλου δεν δυσκολεύτηκαν να κρατήσουν ψηλά το προβάδισμα για τους «πορτοκαλί» (48-33), όμως ένα πολύ πιεστικό πεντάλεπτο από την Χάνειμπαλ στην τέταρτη περίοδο έφερε το ματς στο τρίποντο (50-47 στο 35’!), για να διαχειριστούν τελικά οι γηπεδούχοι την κατάσταση και να διαμορφώσουν το τελικό 60-49 με τους Δημάκη, Γεωργόπουλο.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Κώστας Γεωργόπουλος με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ από τους «χάνιμπαλ» ξεχώρισε ο Παναγιώτης Βασιλείου με 17 πόντους, 18 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Συνολικά οι «πορτοκαλί» είχαν 20/47 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 14/24 βολές, 50 ριμπάουντ (15-35), 10 ασίστ, 9 κλεψίματα, 25 λάθη και 3 μπλοκ, με τους «ασπρόμαυρους» να τελειώνουν το ματς με 15/49 δίποντα, 7/16 βολές, 36 ριμπάουντ (14-22), 7 ασίστ, 13 κλεψίματα, 14 λάθη και 3 μπλοκ.

Enersizers (Λιόκας): Γεωργόπουλος 17, Δημάκης 12, Γαβαλάς 9, Λιόκας 9, Κουλάκογλου 7, Ρέμπελος 4, Παππάς 2

Χάνειball (Δ. Χριστόπουλος): Βασιλείου 17, Κ.Κ. Χριστόπουλος 11, Γεωργίου 11, Σ.Κ. Χριστόπουλος 7, Κόρδας 3, Αλεξίου, Δ. Χριστόπουλος, Ταβουλαρέας

Τι μας άρεσε περισσότερο: Τα διαστήματα που πάτησαν γκάζι οι Ενερσάιζερς (στη δεύτερη περίοδο και στο τελευταίο τρίλεπτο), αλλά και το πείσμα των «ασπρόμαυρων» που πίεζαν για να γυρίσουν ένα ματς που φαινόταν σχεδόν χαμένο στο πρώτο μέρος.