14/04/2024
Δαλάι Κλάμα 13 16 18 13 - 60 -
Gunners 11 14 18 21 - 64 -

Η πρώτη καλοκαιρινή "κανονιά"!

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τη μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης και τους Δαλάι να προηγούνται με 13-11 χάρη στα καλάθια των Σωτηράκη και Τσιάρα. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη μεριά εκμεταλλεύτηκαν τα αθλητικά προσόντα του Ακουμιανάκη και έμειναν κοντά στο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι αξιοποίησαν τις καλές τοποθετήσεις του Μπαλατσού στο ζωγραφιστό και την εκτελεστική δεινότητα του Σωτηράκη και διατήρησαν έστω και δύσκολα το υπέρ τους προβάδισμα (29-25). Οι Gunners από την άλλη μεριά, πήραν σκορ από τους Καραμπέτσο, Ακουμιανάκη και Παπαδόπουλο, όμως έπρεπε να δώσουν ιδιαίτερη έμφαση στην άμυνα για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Ένα άκρως ποιοτικό, παραγωγικό και ισορροπημένο τρίτο δεκάλεπτο παρακολουθήσαμε, με τις δύο ομάδες να βγάζουν όλο τους το ταλέντο στην επίθεση και να σημειώνουν από 18 πόντους (47-43). Για τους γηπεδούχους ο Μπέης με 3 τρίποντα ήταν αυτός που έκανε την διαφορά, ενώ για τους Gunners ο μαχητικός Παπαδόπουλος κράτησε την ομάδα του ζωντανή στην διεκδίκηση της νίκης.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι μόλις έξι αλλά ψυχωμένοι Gunners έπαιξαν σπουδαία άμυνα, πήραν σκορ κυρίως από τον Ακουμιανάκη, έκαναν την ανατροπή και πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη. Οι Δαλάι Κλάμα παρουσίασαν πολλά νεκρά διαστήματα στο παιχνίδι τους, έκαναν κακές επιλογές στην επίθεση και γνώρισαν μοιραία την ήττα σε μια αναμέτρηση πραγματική διαφήμιση του μπάσκετ.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ακουμιανάκης με double double και 28 πόντους (9/19 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/4 βολές, 13 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μπέης με 11 πόντους (1/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα).

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Μασσαλής 8 (1), Μπέης 11 (3), Μπαλατσός 6, Νικηταράς, Νικολής 2, Σταματόπουλος, Σωτηράκης 19 (4), Τζιγκουνάκης, Τσιάρας 8, Φλαπούρης 6

Gunners (Καραμπέτσος): Ακουμιανάκης 28 (3), Καλογιαννίδης, Καραμπέτσος 14 (2), Παπαγεωργίου 2, Παπαδόπουλος 20 (1), Πατσίκας

Τι μας άρεσε: Η υπομονή που έδειξαν στο παιχνίδι τους οι μόλις 6 Gunners.