18/02/2022
Remal Madri 18 10 15 21 12 81 -
Flying Circus 15 5 19 21 12 87 -

Η πρώτη υπερπτήση των Flying Circus!

Βράδυ Πέμπτης και στο Ολυμπιακό κλειστό των Άνω Λιοσίων για την 12η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της Development League η Remal Madri(2-9) συνάντησε τους άνευ νίκης Flying Circus και μετά από μια συγκλονιστική αναμέτρηση και 50 αγωνιστικά λεπτά οι τελευταίοι έκαναν σεφτέ με εντυπωσιακό τρόπο !

Οι ομάδες ξεκίνησαν συμβαδίζοντας, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν σκορ από το δίδυμο Κουσιορή (6) και Δαβιδέλη (5) όσο στην άλλη πλευρά απαντούσαν οι Σωτηρόπουλος (7) & Κάκιας (6)  για το 18-19 της πρώτης περιόδου.

Η Remal έσφιξε την άμυνα της και με τους Ναυπλιώτη & Δαβιδέλη (από 3) πήγε ως το +7 με τον Κάκια (4) να μειώνει σε 28-24 στου δρόμου τα μισά.

Τα Ρεμάλια έδειχναν να κυριαρχούν προσωρινά φτάνοντας ως το +11 χάρη στους Αργυριάδη (5) & Ρηγόπουλο (4) αλλά οι αντίπαλοι τους με τον Αλεξάκη (11) να ανεβάζει την απόδοση του ανέτρεψαν την κατάσταση με το σκορ να είναι ισόπαλο (43-43) στο τριαντάλεπτο.

Ο ρυθμός άνοιξε στην τέταρτη περίοδο, με τους Μαδριλένους να στηρίζονται στους Δαβιδέλη (10) & Ρηγόπουλο (9), όσο στην αντίπερα όχθη ο Κάκιας (9) έδειχνε ανίκητος.Οι Circus προηγήθηκαν με +6, αλλά τα Ρεμάλια με επιμέρους 11-2 ήταν στο 64-61 για να έρθει ο Σωτηρόπουλος (10) ως άνθρωπος της τελευταίας στιγμής και με βόμβα τριών πόντων στα 4.9″ να στείλει το παιχνίδι στην παράταση !

Εκεί αρχικά οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να ελέγχουν την κατάσταση με τους Αλεξάκη (4) & Σωτηρόπουλο (3) προηγούμενοι με 67-76, όμως η παρέα του Κουσιορή με μια επική αντεπίθεση και πίεση σε όλο το γήπεδο προεξέχοντος του ίδιου (4 πόντοι) επέστρεψε, και με 1/2 βολές του Ρηγόπουλου ισοφάρισε προσφέροντας μας 5 ακόμα λεπτά αγωνίας και συγκινήσεων !  Στη δεύτερη παράταση , το δίδυμο Αλεξάκη (6) και Κάκια (3) είχε περισσότερες δυνάμεις οδηγώντας τους Flying Circus στην ιστορική τους πρώτη νίκη μέσα στη σεζόν με το τελικό 81-87 !

Τα ομαδικά στατιστικά αναδεικνύουν τα συμβάντα στον αγωνιστικό χώρο. Οι νικητές σούταραν καλύτερα (εντός πεδιάς 31-41%, βολές 47-61%) πλην του μακρινού σουτ (26-15 % τρίποντα). Δεν είχαν καλύτερη δημιουργία(17-13), είχαν λιγότερα κλεψίματα (15-9), υπέπεσαν σε περισσότερα λάθη (11-19) και πήραν στη μάχη των ριμπάουντ (47-66).

Mvp του αγώνα ο Βαγγέλης Κάκιας με double twenty  (29π,21ρ,3ασ & 1 λάθος). Από τους αντιπάλους τους ξεχώρισε ο Σταμάτης Ρηγόπουλος (23π,5ρ,4ασ,1κλ & 1 λάθος).

Remal Madri (Κουσιορής): Ρηγόπουλος 23(1), Νικάκης 13(2τρ,10ρ,4ασ,4κλ), Δαβιδέλης 23(5τρ,4ασ), Ναυπλιώτης 3(12ρ), Αργυριάδης 9(1τρ,12ρ), Κουσιορής 10(3τρ,4κλ)

Flying Circus (Πιπιλής): Γεωργάτσος 4(11ρ,2κοψ), Αλεξάκης 28(1τρ,18ρ), Μαρίνης 2, Κάκιας 29, Πιπιλής 2,Σωτηρόπουλος 22(2).

Τι μας άρεσε : Το παιχνίδι της χρονιάς και για τις δύο ομάδες που πάλεψαν με αυταπάρνηση για τη νίκη μέσα σε απόλυτα φίλαθλο πνεύμα. Η αποθέωση του fair play !