09/10/2022
Mad Frogs 8 13 17 16 - 54 -
Indians 9 18 4 18 - 49 -

Η ψυχή του Βατράχου!

Αμφίρροπο από την αρχή, κατά τη διάρκεια και μέχρι τέλους ήταν το παιχνίδι ανάμεσα στους Mad Frogs και τους Indians στο ΓΣΠ, με την παρέα του Καραμήτσου να κερδίζει με 54-49, περνώντας στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Ο Δημάδης βρήκε το χέρι του νωρίς νωρίς, ο Μητσάκος έκανε... δουλίτσα μέσα στο ποστ και οι Indians έδειξαν να πατούν καλύτερα στα πρώτα λεπτά. Άστοχα τα "βατράχια" παρά τις καλές προϋποθέσεις που είχαν οι επιθετικές επιλογές τους, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 8-9 για τους "Ινδιάνους".

Στηρίχθηκαν στον Σπανό και έψαξαν το inside game οι γηπεδούχοι, με τον Αδαμόπουλο να είναι ιδιαιτέρως ενεργητικός επιθετικά. Δημάδης, Ζήσης και Κοσκίνας επομίστηκαν το μεγαλύτερο βάρος για το σκοράρισμα της παρέας του Τσίτσιρα, με το ημίχρονο να κλείνει στο 21-27.

Μετά από την αποβολή του Σπανού, οι Frogs ξύπνησαν και προηγήθηκαν, παίζοντας παράλληλα εξαιρετική άμυνα. Ο Μοσχοβίτης ζέστανε τις... κάννες του και σκόραρε για το 38-31 τρίτης περιόδου.

Βασιλάκος και Κοσκίνας έμειναν μέσα στο παιχνίδι, εκτέλεσαν από τα 6.75 και ισοφάρισαν για τους... αλλαγμένους Indians στο τελευταίο δεκάλεπτο, με το τελικό αποτέλεσμα ύστερα από ένα υπέροχο παιχνίδι να είναι η νίκη των Frogs καταθέτοντας ψυχή, με τελικό σκορ 54-49!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Srdjan Brkic με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα. Από Indians ξεχώρισε ο Δημήτριος Δημάδης με 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο και 3 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 20/51 δίποντα, 1/13 τρίποντα, 11/17 βολές, 41 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 12 ριμπάουντ, 3 κοψίματα και 9 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/35 δίποντα, 8/18 τρίποντα, 5/11 βολές, 36 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 17 λάθη.

Mad Frogs (Καραμήτσος): Brkic 14, Αδαμόπουλος 4, Βλασταρίδης 2, Γιαννόπουλος 3, Κατσαρός 2, Κωστόπουλος 4, Μοσχοβίτης 8, Σαΐνης 2, Σπανός 7, Χόντας 8.

Indians (Τσίτσιρας): Βασιλάκος 7, Δημάδης 11, Δημητρίου, Ζήσης 11, Κασιμάτης, Κοσκίνας 13, Μαμάκος, Μητσάκος 3, Μπακάλης 4, Παναγάκος, Φαραός.

Τί μας άρεσε: Η "ψυχάρα" των Frogs!