15/06/2024
Kourkoutes All-Star 14 14 8 9 - 45 -
Αρειανοί 14 10 15 10 - 49 -

Η ψυχραιμία των Αρειανών τους έφερε τη νίκη!

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι στις τελευταίες φάσεις και εύστοχοι στις βολές του και κάπως έτσι έφτασαν στην 3η νίκη τους (3-6). Από την άλλη οι γηπεδούχοι μπορεί να πάλεψαν στο συγκεκριμένο παιχνίδι, αλλά για 6η συνεχόμενη αγωνιστική δεν μπόρεσαν να χαμογελάσουν και πλέον βρίσκονται στο 2-6.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Ο Γαλαριώτης ανέβασε ρυθμό, βρήκε ευκαιρίες και διαμόρφωσε το 12-7. Από την άλλη ο Γεωργακόπουλος ήταν αρκετά δραστήριος και έβαλε τους Αρειανούς μπροστά (12-14). Ο Πηξομάτης ήταν εκείνος που ισοφάρισε σε 14-14, το οποίο ήταν και το σκορ μετά το πέρας της πρώτης περιόδου.

Γεωργακόπουλος και Σιάσος είχαν απάντηση στα δίποντα του Κατσαρού και η ισοπαλία παρέμεινε στις αρχές της δεύτερης περιόδου (21-21). Οι Kourkoutes All-Star πήραν τα ηνία, με τον Κατσαρό να εκτελεί, ενώ και ο Καβρουλάκης άρχισε να ανεβάζει ταχύτητα και να παίρνει πάνω του προσπάθειες. Τελικά οι γηπεδούχοι πήγαν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους +4(28-24).

Οι Kourkoutes κρατούσαν το προβάδισμα, αλλά οι Αρειανοί με ένα ξέσπασμά τους με Ελτσίδη, Αριστείδη Μαυρογιαννάκη και Σιάσο έφτασαν στο 34-36. Ο Σταθάτος έφερε μία από τις πολλές ισοπαλίες στην αναμέτρηση (36-36), αλλά ο Γεωργακόπουλος κράτησε την ομάδα του σε θέση οδηγού, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 36-39.

Η αστοχία κυριάρχησε στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, με τους Αρειανούς ωστόσο να κρατούν το «τιμόνι». Οι φιλοξενούμενοι πήγαν αρκετές φορές στη γραμμή των βολών, με τους Γεωργακόπουλο και Αριστείδη Μαυρογιαννάκη να εκμεταλλεύονται τις ευκαιρίες για το 45-48. Ο Μανιουδάκης βρέθηκε εξ επαφής με το αντίπαλο καλάθι, αλλά αστόχησε στο λέι απ και ο Γεωργακόπουλος ήταν εκείνος που με δύο δικές του βολές καθάρισε τη νίκη με 45-49.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σπύρος Γεωργακόπουλος με 21 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα. Από τους Kourkoutes All-Star ξεχώρισε ο Ματθαίος Καβρουλάκης με 12 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 μπλοκ.

Kourkoutes All-Star (Κατσαρός): Γαλαριώτης 7(7ρ.), Καβρουλάκης 12(14ρ.), Κατσαρός 10(2ρ.), Μανιουδάκης 4(3ρ.), Πηξομάτης 7(5ρ.), Σταθάτος 5(6ρ.)

Αρειανοί (Μαυρογιαννάκης Α.): Βενιεράκης 1(7ρ.), Γεωργακόπουλος 21(12ρ.), Ελτσίδης 2(3ρ.), Κιουμουρτζής 8(10ρ.), Μαυρογιαννάκης Α. 4(2ρ.), Μαυρογιαννάκης Γ. 6(5ρ.), Σιάσος 3(2ρ.), Σκουτελάς 4(2ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πόσο πάλεψαν οι δύο ομάδες!