15/09/2023
West Side B.C 2 15 9 5 - 31 -
Remal Madri 5 10 12 7 - 34 -

Η Remal Madri νίκησε, η αστοχία επικράτησε!

Σε ένα ματς στο οποίο… αναστέναξαν τα στεφάνια, η Remal Madri ήταν αυτή που άνοιξε θετικά τη νέα σεζόν, καθώς επικράτησε 31-34 επί των West Side στην πρώτη αγωνιστική της Development 2 League. Στο θέμα της αποτελεσματικότητας κανένας από τους δύο αντιπάλους δεν μπορεί να είναι ικανοποιημένος, ωστόσο είμαστε ακόμα στην αρχή της σεζόν και το μόνο σίγουρο είναι πως αυτές οι ομάδες θα αρχίσουν να ανεβαίνουν παιχνίδι με το παιχνίδι.

Από το ξεκίνημα του ματς τα πράγματα δεν πήγαν όπως θα ήθελαν οι δύο ομάδες, με την αστοχία να είναι αρκετά μεγάλη και από τις δύο πλευρές. Με λίγα λόγια αμφότερες δεν σκόραραν ούτε με… αίτηση, κάτι που το αποδεικνύει και το 2-5 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο. Πολύδωρος, Ναυπλιώτης, Τριανταφυλλίδης και Ρηγόπουλος ήταν οι μοναδικοί παίκτες που σημάδεψαν σωστά κατά την διάρκεια των πρώτων δέκα λεπτών.

Στη συνέχεια κάπως έδειχναν να βρίσκουν τα πατήματά τους οι παίκτες. Ο Μπελεχάκης από τη μία είχε πάρει τα ηνία στο σκοράρισμα για τους West Side, ενώ από την άλλη ο Λουκόπουλος εκμεταλλεύτηκε αρκετές από τις ευκαιρίες που του δόθηκαν ή έφτιαξε ο ίδιος. Η μεγαλύτερη διαφορά που κατάφεραν να πάρουν οι γηπεδούχοι ήταν αυτή των 4 πόντων (17-13), ενώ το ντέρμπι εξακολουθούσε να κρατάει γερά, καθώς οι ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με το 17-15.

Λουκόπουλος και Αγαδάκος αποτελούσαν την κύρια απειλή για την άμυνα των West Side και ήταν και εκείνοι που έδιναν στην Remal Madri το δικαίωμα να απολαμβάνει το προβάδισμά της (17-20). Από την άλλη όμως, Αδελφόπουλος και Λέγγας δεν έμειναν ήσυχοι και κράτησαν το ντέρμπι «ολοζώντανο» με το σκορ στο 26-27.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και πάλι η παραγωγικότητα  των δύο ομάδων δεν ήταν αυξημένη, γεγονός που έκανε το ματς να εξελιχθεί σε ντέρμπι. Ο Αγαδάκος έγινε ο πιο καθοριστικός παίκτης στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, καθώς οι αποφάσεις του, όπως και οι εκτελέσεις του ήταν αυτές που κράτησαν τους φιλοξενούμενους μπροστά με 31-34. Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Λέγγας είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, όμως αστόχησε στο σουτ τριών πόντων και κάπως έτσι η Remal Madri ήταν εκείνη που ξεκίνησε με το… δεξί τις υποχρεώσεις της, επικρατώντας 31-34.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σταύρος Αγαδάκος με 8 πόντους, 1 ασίστ και 10 ριμπάουντ. Από τους West Side εκείνος που κατάφερε να ξεχωρίσει ήταν ο Γιώργος Μπελεχάκης με 8 πόντους, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 12 ριμπάουντ συνολικά.

Οι West Side ολοκλήρωσαν το ματς με 6/37 δίποντα, 4/29 τρίποντα, 7/14 βολές και 59 ριμπάουντ. Επίσης είχαν 4 ασίστ, 9 κλεψίματα και 9 λάθη. Η Remal Madri από την μεριά της μέτρησε 12/47 δίποντα, 1/18 τρίποντα, 7/16 βολές, 53 ριμπάουντ, όπως και 6 ασίστ, 8 κλεψίματα και 7 λάθη.

West Side (Αδελφόπουλος): Αδελφόπουλος 6(11ρ.), Γαλανόπουλος 2(3ρ.), Κορρές, Λέγγας 8(3ρ.), Λεβεντέλλης 2, Μπελεχάκης 8(12ρ.), Τριανταφυλλίδης 5(10ρ.)

Remal Madri (Κουσιορής): Αγαδάκος 8(10ρ.), Αργυριάδης, Δαβιδέλης, Κουλιαμπής 3(3ρ.), Λουκόπουλος 13(8ρ.), Μακρής, Ναυπλιώτης 2(6ρ.), Νικάκης, Πολύδωρος 7(12ρ.), Ρηγόπουλος 1(1ρ.)

Τι μας άρεσε: Το φινάλε που εξελίχθηκε σε ντέρμπι.