11/12/2022
Space Hellas 28 12 21 21 - 82 -
Kourkoutes BC 7 11 7 14 - 39 -

Η Space Hellas συνέτριψε το «φάντασμα» των Κουρκουτών!

Το βράδυ της Κυριακής στο κλειστό γήπεδο του Μπουρναζίου (Μαζαράκης) Space Hellas και Kourkoutes αναμετρήθηκαν για την 7η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Master League. Όλη η κοινότητα του Basketaki ανέμενε διακαώς το μεγάλο ντέρμπι κορυφής, το οποίο όμως γρήγορα εξελίχθηκε σε υγιεινό περίπατο για την ομάδα του Παναγιώτη Ντουμάνη. Η Space Hellas, ούσα απόλυτα προετοιμασμένη και συγκεντρωμένη για σαράντα λεπτά σόκαρε το «φάντασμα» των back to back πρωταθλητών επικρατώντας με, το απίστευτο κι όμως αληθινό, 82-39 ! Μοναξιά στην κορυφή για την Space που μετά τη χθεσινοβραδινή ήττα του Black Mamba είναι και η μοναδική αήττητη ομάδα στην κατηγορία. Μαύρη σελίδα στην ιστορία των Κουρκουτών που θέλουν γρήγορα να ξεχάσουν ό,τι συνέβη και να κοιτάξουν μπροστά.  Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά η Space Hellas έδειξε ότι εκείνη θα είναι το αφεντικό της αναμέτρησης. Περιορίζοντας τους διαδρόμους προς το καλάθι και βασιζόμενη επιθετικά στους Βεργόγιαννη (11π.), Μπαζώρα (9π.), Κωνσταντινίδη (4π.), Ντουμάνη (2π.) και Παπαδόπουλο (2π.), η γηπεδούχος ομάδα έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας. Οι Kourkoutes έπεσαν στην παγίδα επιχειρώντας να σκοράρουν κυρίως από την περιφέρεια στα πρώτα λεπτά και η αστοχία τους (0/7) τους επηρέασε ψυχολογικά. Μόλις 7 πόντους σκόραραν οι Περιστεριώτες με τους Λαδιά (3π.), Νακόπουλο (2π.) και Τεστέμπαση (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 28-7.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Σαρακηνού βελτιώθηκε αμυντικά, χωρίς όμως να καταφέρει να πλησιάσει. Το επιμέρους σκορ έγραψε 12-11, με τους Ντουμάνη και Νακόπουλο να κάνουν τη διαφορά σκοράροντας 5 πόντους έκαστος για Space Hellas και Kourkoutes αντίστοιχα. Κάπως έτσι, λοιπόν, οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με τον φωτεινό πίνακα να γράφει 40-18.

Στην επανάληψη η αντίδραση των φιλοξενούμενων δεν ήρθε ποτέ. Αντιθέτως, η Space Hellas διατηρώντας τη συγκέντρωσή της σε πολύ υψηλά επίπεδα διεύρυνε το υπέρ της προβάδισμα με ρυθμούς γεωμετρικής προόδου. Παπαδόπουλος (9π.), Ντουμάνης (5π.) και Κωνσταντινίδης (5π.) συνέχισαν να δημιουργούν σταθερά προβλήματα στην άμυνα των Κουρκουτών, οι οποίοι παρέμειναν… αγνώριστοι ! Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 61-25.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τέταρτο δεκάλεπτο. Οι Βεϊσάκης (5π.) και Νακόπουλος (5π.) προσπάθησαν να βελτιώσουν την εικόνα της ομάδας τους, ενώ στην αντίπερα όχθη η Space Hellas είχε αποκτήσει τρομακτική ψυχολογία, βλέποντας βαρέλι το καλάθι. Μπαζώρας (6π.), Ηλιόπουλος (5π.), Βεργόγιαννης (4π.), Παπαδόπουλος (4π.) και Σιαρές (2π.) διαμόρφωσαν το τελικό 82-39 για την Space Hellas που έκανε το τέλειο ματς για 40 λεπτά.

Στο τέλος του αγώνα, η Space Hellas είχε 20/36 δίποντα, 10/24 τρίποντα και 12/17 βολές. Μάζεψε 50 ριμπάουντ, μοίρασε 25 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 16 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Kourkoutes είχαν 10/42 δίποντα, 2/27 τρίποντα και 13/25 βολές. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Μπαζώρας με 15 πόντους, έχοντας 0/1 δίποντο και 5/8 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 1 μπλοκ και 3 λάθη σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Νακόπουλος με 14 πόντους, έχοντας 5/13 δίποντα, 0/5 τρίποντα και 4/8 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 1 μπλοκ και 3 λάθη σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Space Hellas (Ντουμάνης) : Βεργόγιαννης 19 (1), Ελευθερίου 2, Ηλιόπουλος 5 (1), Κασνέσης, Κωνσταντινίδης 11, Μπαζώρας 15 (5), Ντουμάνης 10 (2), Παπαδόπουλος 18 (1), Σιαρές 2.

Kourkoutes BC (Αθανασίου) : Αγγελόπουλος 2, Αθανασίου 2, Βεϊσάκης 6 (1), Καντιώτης 2, Λαδιάς 5 (1), Νακόπουλος 14, Σαρακηνός, Τεστέμπασης 4, Τσάκωνας 4.

Τι μας άρεσε : Η σοβαρότητα της Space Hellas ακόμη και όταν το ματς είχε κριθεί.