Στιφάδο Bulls 22 16 8 24 - 70 -
Reload 14 11 20 22 - 67 -

Η 15η "Ταυρομαχία"!

Δεκαπέντε έκαναν τις νίκες τους στην Elite League by Betsson οι Στιφάδο Bulls, καθώς ξεπέρασαν πολύ δύσκολα το εμπόδιο των Reload στο κλειστό του Περιστερίου.

Έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τους Μπουρούση και Ζαχάρο, οι Στιφάδο Bulls έκαναν εξαιρετικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν στο τέλος του δεκαλέπτου με 22-14. Οι Reload έβγαλαν ωραίες συνεργασίες στην επίθεση με τους Λουφόπουλο και Βρέλλη, όμως αντιμετώπιζαν αρκετά προβλήματα στην άμυνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι όχι μόνο διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα αλλά το διεύρυναν κιόλας χάρη στον εξαιρετικό Μπουρούση και τους πάντα αξιόπιστους Παλτόγλου, Μάλλη και Καττή. Οι "Πειραιώτες" από την άλλη μεριά, είδαν τον Δρακάκη να έρχεται από τον πάγκο και να κάνει την διαφορά στην επίθεση, όμως το -13 (38-25) τους έβαζε σε... περιπέτειες εν όψει συνέχειας.

Με... αντεπίθεση διαρκείας και πρωταγωνιστές τους Σωτηρόπουλο και Ορέστη, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 2-9, μείωσαν σε 40-34 και έκαναν δυναμική επιστροφή . Οι Στιφάδο με την είσοδο του Μπουρούση και το γκολ - φάουλ του Πρόκου πήραν προσωρινά ανάσα, όμως η ομάδα του Περιβολάρη, με απίστευτη ψυχολογία και μεγάλα καλάθια των Βρέλλη και Τριχιά, συνέχισε την αντεπίθεσή της, μείωσε στον πόντο (46-45) και έβαλε "φωτιά" στην αναμέτρηση.

Παρά την πίεση των αντιπάλων, οι "Ταύροι" έδειξαν χαρακτήρα στο τέταρτο δεκάλεπτο, έβαλαν τα μεγάλα σουτ όταν η μπάλα "έκαιγε" και έφτασαν πολύ δύσκολα στη νίκη. Κορυφαίος ήταν χωρίς αμφιβολία ο Γιάννης Μπουρούσης, αφού με προσωπικές ενέργειες οδήγησε την ομάδα του στη νίκη, ενώ σημαντικό ρόλο έπαιξε και η ευστοχία των γηπεδούχων από την γραμμή της φιλανθρωπίας. Οι Relaod που εντυπωσίασαν όλους με την απόδοσή τους, είχαν την χρυσή ευκαιρία να στείλουν δύο φορές το παιχνίδι στην παράταση όμως ο Λουφόπουλος αρχικά και ο Τριχιάς με τρίποντο σε νεκρό χρόνο δεν τα κατάφεραν. Τελικό αποτέλεσμα στο Περιστέρι, 70-67.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μπουρούσης με double double και 29 πόντους (10/15 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/11 βολές, 16 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 18/33 δίποντα, 5/27 τρίποντα και 19/26 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ και έδωσαν 17 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 23/51 δίποντα, 4/27 τρίποντα και 9/17 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ και έδωσαν 18 ασίστ.

Στιφάδο Bulls (Πρόκος): Ζαχάρος 10 (2), Καραβασάνης 2, Καττής 4, Μάλλης 4, Μπουρούσης 29 (1), Παλτόγλου 14 (2), Πολίτης 2, Πρόκος 5

Reload (Περιβολάρης): Αναγνωστόπουλος, Βρέλλης 13 (1), Δρακάκης 6, Λουφόπουλος 8 (1), Ορέστης 9 (2), Πανταζής 6, Σωτηρόπουλος 14, Τριχιάς 11

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική εμφάνιση των Reload, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά και η ψυχραιμία που έδειξαν οι νικητές στα τελευταία κρίσιμα λεπτά.