12/10/2024
Hoston Celtics 15 17 14 22 - 68 -
East Side Pylaia 16 15 15 8 - 54 -

Η τέταρτη περίοδος έδωσε την νίκη στους Hoston Celtics

Δυνατά μπηκαν και οι δύο ομάδες στο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα νευρικές στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Βρίσκοντας σκορ κυρίως από την γραμμή των ελεύθερων βολών οι Hoston Celtics είχαν ένα μικρό προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του δεκαλέπτου αλλά η East Side Pylaia κατάφερε να κλείσει την περίοδο προηγουμενη με 15-16.

Αμφίρροπο ήταν το ματς και στην δευτερη περίοδο με τις δύο ομάδες να εναλλασονται πολλές φορές στο σκορ. Καμία από τις δύο δεν μπόρεσε να ξεφύγει και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο με τον φωτεινό πίνακα να αναγράφει 32-31 για τους Hoston Celtics

Οι μάχες σώμα με σώμα συνεχίστηκαν και στο τρίτο δεκάλεπτο με καμία από τις δύο ομάδες να δείχνουν διαθετιμενες να τους αντιπάλους τους να ξεφύγουν. Εν τέλει οι δύο αντίπαλοι έκλεισαν με ισοπαλία (46-46) την Τρίτη περίοδο

Οι Hoston Celtics μπηκαν καλύτερα στο τελευταίο δεκάλεπτο και εκμετταλευτηκαν τα λάθη των αντιπαλων τους με αποτέλεσμα να βρουν εύκολα καλάθια στο ανοικτό γήπεδο. Οι φιλοξενουμενοι δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις επιθετικά και οι Hoston Celtics διεύρυναν το προβάδισμα τους με αποτέλεσμα να πανηγυρίσουν μια σημαντική για την συνέχεια νίκη