07/11/2022
Nobelistes 11 12 13 30 - 66 -
Patras Havalakers 14 11 22 15 - 72 -

Havalakers...να τους πιείς στο ποτήρι

Τι κι αν κατέβασαν σύνθεση μόλις 6 παικτών; Τι κι αν είναι μια από τις ομάδες με το μεγαλύτερο μέσο όρο ηλικίας; Το μπάσκετ δεν ξεχνιέται και οι Havalakers το απέδειξαν αυτό απέναντι στους νεαρούς και ενθουσιώδεις Nobelistes και πήραν το πρώτο τους ροζ φύλλο στο Basketaki Patras Cup (72-66).

Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος στα πρώτα λεπτά. Οι Nobelistes προηγήθηκαν με 8-4 στο ξεκίνημα, για να ακολουθήσει ένα σερί 10-0 για τους Havalakers, με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Παπαδόπουλο, ο οποίος με τα τρίποντά του άλλαξε το momentum και τελικά το Α' δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 11-14.

Στη δεύτερη περίοδο οι Havalakers ανέβασαν κι άλλο την απόδοσή του. Κανένας δεν υστερούσε σε απόδοση. Ο Κεχαγιάς μοίραζε το παιχνίδι και με τα drive του άνοιγε την αντίπαλη άμυνα, ο Χρυσανθόπουλος ήταν πανταχού παρών, ο Κυρσανίδης έκοβε τους πάντες, Παπαδόπουλος και Σίψας τα...έσταζαν και ο...αργοπορημένος Ροκανάς έδινε τεράστιες ανάσες στην ομάδα του, με το ημίχρονο να κλείνει στο +12 (23-35).

Ανάλογη εικόνα είχαμε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Nobelistes να αδυνατούν να ακολουθήσουν τον ξέφρενο ρυθμό των Havalakers και να κλείνουν την τρίτη περίοδο στο -21 (36-57) και κανένας οιωνός δεν προμήνυε αυτά που θα βλέπαμε στο τελευταία λεπτά του ματς.

Στην Δ' περίοδο οι Nobelistes εμφανίστηκαν εντελώς διαφορετικοί, έβαλαν τα μεγάλα σουτ, με κύριους εκφραστές τους Ροϊλίδη και Χατζημιχάλη και έφτασαν πολύ κοντά στην ανατροπή. Το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου ήταν 30-15, με τους Havalakers να μένουν ψύχραιμοι όταν δέχτηκαν πίεση και να φτάνουν στη νίκη δια πυρός και σιδήρου (66-72).

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Κυρσανίδης με 4 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 κλεψίματα και 7 τάπες. Στον αντίποδα, ξεχώρισε ο Παναγιώτης Παυλάκος με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Οι Havalakers ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 21/54 δίποντα, 6/19 τρίποντα και 12/25 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκαναν 15 κλεψίματα και 9 τάπες, ενώ υπέπεσαν και σε 16 λάθη. Οι ηττημένοι είχαν 17/48 δίποντα, 9/32 τρίποντα και 5/18 βολές. Πρόσθεσαν ακόμα στο ενεργητικό τους 58 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 13 κλεψίματα και 3 μπλοκ, ενώ υπέπεσαν και σε 19 λάθη.

NOBELISTES: Δεμέναγας 3, Θεοδώρου 6, Καρβουνιάρης 2, Λιναράς , Μιμερίνης 2, Νικολάου 2, Παυλάκος 14, Παπαθανασίου 7, Ροϊλίδης 6, Σταματόπουλος 0, Χατζημιχάλης Θ. 9, Χατζημιχάλης Ι. 9

HAVALAKERS: Κεχαγιάς 12, Κυρσανίδης 4, Παπαδόπουλος 27, Ροκανάς 3, Σίψας 17, Χρυσανθόπουλος 9

Τι μας άρεσε: Η αντοχή των Havalakers παρά το μικρό τους ρόστερ, απέναντι σε μια άκρως αθλητική ομάδα