02/10/2024
Heldreich 16 20 24 20 - 80 -
Αμόκ 8 24 27 17 - 76 -

Ο Heldreich είναι εδώ!

Την πρώτη του νίκη στην Elite League by Novibet πανηγύρισε ο Heldreich καθώς επικράτησε της ΑΜΟΚ στο Athens Sports Hall.

Με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα και την θετική παρουσία των Ανδρεάδη και Νικολαΐδη στην επίθεση, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 16-8. Οι "κίτρινοι" που ήταν υπερβολικά άστοχοι, πήραν σκορ κυρίως από τον Ορφανό και έπρεπε να ανεβάσουν την απόδοσή τους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΜΟΚ έβγαλε αντίδραση και με μπροστάρη τον Καρνέση μείωσε στον πόντο (29-28) και έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Οι παίχτες του Heldreich ωστόσο, με μεγάλα σουτ του Ανδρεάδη και Σιάποντη, έτρεξαν ένα μικρό σερί και διαμόρφωσαν το υπέρ τους 36-32 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Ένα σπουδαίο ντέρμπι παρακολουθήσαμε στην επανάληψη. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν και με τρίποντες "βόμβες" των Καρνέση, Τσατσάνη, Ορφανού και Σέχου, κατάφεραν όχι μόνο να ρίξουν κι άλλο την διαφορά αλλά και να πάρουν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους. Οι γηπεδούχοι που έμειναν για αρκετή ώρα χωρίς καλάθι, κατάφεραν να δώσουν τις δικές τους απαντήσεις και με τρομερό buzzer beater του Ανδρεάδη πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ (60-59).

Η μάχη συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια και τις δύο ομάδες να παλεύουν σε κάθε κατοχή. Ο Heldreich άντεξε στην πίεση των αντιπάλων και στις τριποντάρες του Καρνέση και με πρωταγωνιστές τους Σιάποντη, Ανδρεάδη και Κεράτσα έφτασε στην πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα με 80-76.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Σιάποντης με double double και 18 πόντους (3/5 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 12 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Καρνέσης με 27 πόντους (2/6 δίποντα, 7/14 τρίποντα, 2/2 βολές).

Heldreich (Νικολαΐδης): Φορτούνας 6, Πολυχρονίδης 7, Κεράτσας 8, Κούρταλης 4, Νικολαΐδης 8, Ανδρεάδης 25 (7), Ζαχαρόπουλος 4, Σιάποντης 18 (4), Μυλωνάς

ΑΜΟΚ (Αβαρκιώτης): Καρνέσης 27 (7), Σταυρόπουλος 4, Ορφανός 15 (1), Σέχος 18 (2), Τσατσάνης 6 (2), Κιτσάκης 2, Γράψας 2, Στεφανίδης, Ιωαννίδης 2

Τι μας άρεσε: Οι εναλλαγές στο σκορ, τελευταία συγκλονιστικά λεφτά και η συνολική απόδοση των δύο ομάδων.