20/02/2024
Heldreich 13 21 15 11 - 60 -
Meracles 21 9 7 11 - 48 -

Αυτός ο Heldreich υπόσχεται πολλά!

Σε μια αναμέτρηση που πιθανότατα θα κρίνει πολλά για την είσοδό των δύο ομάδων στα playoffs ανόδου της Master κατηγορίας, ο Heldreich έπειτα από ένα πανέμορφο παιχνίδι επιβλήθηκε των Meracles με 60-48, δεν κάλυψε όμως τη διαφορά της ήττας του πρώτου γύρου (90-71), πράγμα που θα μετρήσει σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Νωρίς νωρίς και οι μάχες σε αυτόν τον κρίσιμο αγώνα ήταν δυναμικές, με τον ρυθμό όμως να είναι υψηλός και την ποιότητα σε άλλα... επίπεδα! Ο Χρήστος Χαρίσης ανέλαβε το επιθετικό κομμάτι, δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα να... κουβαλήσει και οι Meracles προηγήθηκαν με 13-21 στο τέλος του δεκαλέπτου, με τους Ζαχαρόπουλο και Παγώνη από την άλλη να είναι οι πιο ενεργοί για τους Νεοκοσμήτες! Ο Ανδρεάδης συνέχισε να απειλεί και να σκοράρει, οι Meracles έχασαν το καλό μομέντουμ που είχαν χτίσει και έτσι οι γηπεδούχοι γύρισαν... τούμπα το παιχνίδι, με το ημίχρονο να κλείνει στο 34-30, σε ένα ημίχρονο που δεν άφηνε όποιον έβλεπε το παιχνίδι να φύγει από την... οθόνη του!

Απερίγραπτη... ματσάρα και στην τρίτη περίοδο, με τον Μπακούρο τον Διονύση να σιγοντάρει τον Παγώνη, με τη διαφορά να πάει πλέον σε διψήφιο και τον Heldreich να κάνει ένα μεγάλο βήμα για τον έλεγχο του αγώνα και την κατάκτηση της νίκης, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 49-37, καθώς οι Meracles ήταν αστοχοι κυρίως κάτω από το καλάθι, που στις περισσότερες των περιπτώσεων διέπρεπαν στα προηγούμενα παιχνίδια. Πλέον το παιχνίδι είχε πάρει τον δρόμο του! Ο Heldreich έβρισκε λύσεις από κάθε παίκτη που πάτησε παρκέ, οι Meracles από την άλλη όχι, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με την παρέα του Νικολαΐδη να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα κατά... Νέο Κόσμο μεριά, με το σκορ να κλείνει στο τελικό 60-48!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Ανδρεάδης με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Βαγγέλης Σκλάβος με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κόψιμο, 4 λάθη.

Heldreich (Νικολαΐδης): Αθανασιάδης, Ανδρεάδης 14, Ζαχαρόπουλος 4, Κούρταλης 8, Μάρας, Μπακούρος Α. 6, Μπακούρος Δ. 6, Νικολαΐδης 8, Παγώνης 13, Παπαδάκης 1.

Meracles (Λουκάτου): Ασπρούλιας 6, Αυγουλής 2, Γουλανδρής 2, Μακρής 3, Σκιαθίτης 7, Σκλάβος 16, Τραφαλής 4, Τσιλιγιάννης, Χαρίσης 8.

Τί μας άρεσε: Η ποιότητα των παικτών!