22/10/2022
Hellas Paper Bears 27 31 15 18 - 91 -
Kamptzida lizards 20 23 16 17 - 76 -

Hellas Paper Bears to the moon!

Το πρώτο δεκάλεπτο θα ξεκινήσει αρκετά δυναμικά και για τις δύο ομάδες καθώς οι Lizards από την μια με ένα μεγάλο σερί πόντων και τα καλάθια του Αλέξανδρου Πεφτιτσέλη κατάφεραν να πετύχουν 20 πόντους. Αλλά σε καλύτερη μοίρα βρέθηκαν οι Bears οι οποίοι με το γρήγορο παιχνίδι τους κατάφεραν όχι μόνο να φτάσουν τους Lizards αλλά και να πάρουν μια διαφορά 7 πόντων.

Αυτή η διαφορά αυξήθηκε ακόμα πιο πολύ μέσα στην δεύτερη περίοδο στην οποία οι Bears με πρωταγωνιστές τον Χύτα και τον Μπέλλη θα στριμώξουν για τα καλά τους αντιπάλους τους. Οι Kamptzida οι οποίοι δεν τα παράτησαν μετά το κακό τους ξεκίνημα συνέχισαν δυναμικά και κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ.

Ο ρυθμός για τους Bears όπως ήταν λογικό έπεσε από ένα σημείο και μετά καθώς πλέον προτεραιότητά τους ήταν η άμυνα. Οι Kamptzida με τον Λίγκο αυτή την φορά να είναι η αιχμή του δόρατος κέρδισαν στο επιμέρους σκορ και έδειξαν την παρουσία τους μέσα στο γήπεδο.

Η τελευταία περίοδος ήταν καθαρά διαδικαστική καθώς όσο και να προσπαθούσαν οι Kamptzida να ανακάμψουν στο σκορ τα αρκετά άστοχα σουτ αλλά και εμφανής κούραση έδωσαν την ευκαρία στους Bears να κρατήσουν την διαφορά και να πάρουν και αυτή την σπουδαία νίκη με τελικό σκορ 91-76.

MVP του αγώνα είναι ο Χρήστοε Χύτας ο οποίος παραλίγο να πετύχει double double με 28 πόντους , 10 ριμπάουντ και 7 ασίστς.

Ενώ για τους Kamptzida άξιος αναφοράς είναι ο Φώτης Αρβανίτης ο οποίος έβαλε 10 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ.

Hellas Paper Bears: Πολυχρονιάδης Χ. 19 (5) , Πολυχρονιάδης Ι. 4 , Αλεπάκης 4 , Πολυχρονιάδης Θ. 3 (1) , Χύτας 28 (3) , Γκαγκασούλης 3 (1) , Παλιογιαννης 7 , Νικηφόρος , Μπέλλης 23

Kamptzida Lizards: Ζαγαρτζιλής 5 (1) , Λίγκος 15 (1) , Κουκούλης 4 , Νικολαΐδης 5 , Πεφτιτσέλης Α. 16 (1) , Αποστόλου , Αρβανίτης Φ. 10 , Τσερέλης 13 (3) , Πεφτιτσέλης Ι. 5 (1) , Αρβανιτίδης Σ. 3 (1)

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια στο παιχνίδι των Hellas Paper Bears.