09/12/2023
Run & Gun B.C 17 21 20 17 - 75 -
Φιορετσίνα 11 13 15 19 - 58 -

Θετικό πρόσημο για τους Run & Gun!

Με το δέκατο ροζ φύλλο αγώνα ολοκλήρωσαν τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος οι Run & Gun, καθώς στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Development League κέρδισαν εύκολα την Φιορετσίνα με 75-58 στο κλειστό του Σπάρτακου!

Με τον Μποτώνη να πραγματοποιεί ένα κλασσικό ξεκίνημα, πετυχαίνοντας 11 πόντους και τους Καλλιάρα - Παπαδόπουλο να έχουν από ένα τρίποντο, οι Run & Gun προηγήθηκαν με 17-11. Ο Ακρίτας και ο Τσαπόγας με 4 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ 3 πρόσθεσε ο Χαρικιόπουλος.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με 10 νέους πόντους του Μποτώνη, δύο τρίποντα του Παπαδόπουλου και ένα του Καστρινού, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 14 πόντων, 38-24. Την Φιορετσίνα κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο οι 6 πόντοι του Μακρυγιάννη και οι 3 του Τσαπόγα.

Στο ίδιο έργο θεατές και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 8 πόντους του Μποτώνη και τρίποντα των Παντελάκη - Παπαδόπουλου, η παρέα του Μπέλλου έφτασε στο +19, 58-39. Ο Μακρυγιάννης με 7 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των "Βιόλα" στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ από 3 είχαν οι Ακρίτας και Χαρικιόπουλος. Σκορ τρίτης περιόδου 58-39!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι "άνοιξε" για τα καλά, με τους "Κανονιέρηδες" να επικρατούν με 75-58, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Μποτώνη, Τρίμμη, Παπαδόπουλου και Δημητρόπουλου. Για την παρέα του Στασινόπουλου στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Τσαπόγας, Χαρικιόπουλος, Μακρυγιάννης και Παπαγιάννης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 9/14 βολές 15/37 δίποντα και 12/30 τρίποντα. Πήραν 55 ριμπάουντ, έδωσαν 23 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/30 βολές, 19/46 δίποντα και 2/20 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 5 κοψίματα.

Betsson MVP των Run & Gun ο Μποτώνης με 34 πόντους (triple-double), έχοντας 8/10 βολές, 7/14 δίποντα και 4/7 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος της Φιορετσίνα ο Τσαπόγας με 16 πόντους (double-double), έχοντας 2/6 βολές, 7/13 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 3 τάπες.

Run & Gun (Μπέλλος): Γεωργακίου, Δημητρόπουλος 2, Θεοδωρόπουλος, Καλλιάρας 5 (1), Καστρινός 3 (1), Κουρτέσης 3, Μποτώνης 34 (4), Ντούφας 2, Παντελάκης 3 (1), Παπαδόπουλος 12 (4), Παπανικολάου 3 (1), Τρίμμης 8

Φιορετσίνα (Στασινόπουλος): Ακρίτας 9, Μακρυγιάννης 16, Παπαγιάννης 2, Στασινόπουλος 2, Τσαπόγας 16, Χαραλαμπόπουλος, Χαρικιόπουλος 13 (2)

Τι μας άρεσε: Το show του Μποτώνη και η ευστοχία των Run & Gun από την περιφέρεια!