08/03/2022
Dilaveri 16 13 13 13 - 55 -
Titans 14 18 14 11 - 57 -

Ηλιαδάκης-Πόγκας καθάρισαν το Dilaveri!

Το απόγευμα του Σαββάτου 5 Μαρτίου στο Athens Sports Hall, σε ένα ντέρμπι που κρίθηκε στο τέλος, οι Titans με το δίδυμο Ηλιαδάκη-Πόγκα να κουβαλούν την ομάδα στις πλάτες τους, πήραν ένα πολύ σημαντικό δίποντο απέναντι στο Dilaveri με 55 – 57.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα καλό πεντάλεπτο στην πρώτη περίοδο. Οι Titans μπήκαν καλύτερα και προηγήθηκαν με την τριάδα Μούρτου(6), Πόγκα(5) και Ηλιαδάκη(4) να ηγείτε στην επίθεση, αλλά το Dilaveri με τον Βογιατζάκη να είναι το πρώτο βιολί με 7 πόντους, ισορρόπησε το ματς και προηγήθηκε 16 – 14.

Το δεύτερο δεκάλεπτο πήγαινε πόντο πόντο με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εναλλάξ και τους Τιτάνες να περνούν μπροστά με 29 – 32 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στιβακτάκης, Γόντικας πέτυχαν από 4 πόντους για τους γηπεδούχους, με τον Παρούση να προσφέρει ένα τρίποντο, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Πόγκας ήταν μπροστάρης με 8 πόντους, με τον Ηλιαδάκη να βάζει άλλους 5, για το προβάδισμα των μπλε.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο με την διαφορά να μην ξεφεύγει πολύ για τους Titans ,που προηγούνταν 42 – 46. Ο Μούτσος με 7 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ για το Dilaveri, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Πασσάς με 6 πόντους, με άξιο συμπαραστάτη τον Μούρτο με 4.

Σε διαγωνισμό τριπόντων εξελίχθηκε το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου. Στιβακτάκης(2), Βογιατζάκης και Παρούσης έβαλαν τέσσερα συνεχόμενα για τους γηπεδούχους, για να έρθει ο Πόγκας με δύο δικά του, να βάλει μπροστά τους Titans 54 – 55 , δύο λεπτά πριν από την λήξη του αγώνα. Οι άμυνες έγιναν δυνατές, τα φάουλ πολλά και το ματς κρίθηκε από τη γραμμή της φιλανθρωπίας. Το Dilaveri έβαλε μία με τον Βογιατζάκη , οι Τιτάνες δύο με Γεωργιάδη και Πόγκα, με το ροζ φύλλο να πηγαίνει στους μπλε με τελικό σκορ 55 – 57.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιάννης Ηλιαδάκης με 13 πόντους, 18 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Βογιατζάκης με 11 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Το Dilaveri είχε 15 / 49 δίποντα, 7 / 21 τρίποντα, 4/9 βολές, κατέβασε 42 ριμπάουντ, μοίρασε 16 ασίστ, έκλεψε 5 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 18 λάθη.

Οι Titans είχαν 15 / 45 δίποντα, 5 / 22 τρίποντα, 12 / 21 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Dilaveri(Καζέρος): Παληγιάννης 6, Στιβακτάκης 10(7ρ.), Γόντικας 8(12ρ.), Παρούσης 6, Μούτσος 9, Βογιατζάκης 11(13ρ.), Κόντης 5.

Titans(Β.Ηλιαδάκης): Αλεφραγκής, Γ. Ηλιαδάκης 13(18ρ.), Μούρτος 12(6ρ.), Βασιλάκης 2, Πασσάς 6, Πόγκας 21(11ρ.), Μπαμπάτσικος, Β. Ηλιαδάκης, Γεωργιάδης 3.

Τι μας άρεσε: Ήταν ένα πάρα πολύ δυνατό παιχνίδι, με αμφίρροπο φινάλε αλλά πάντα μέσα σε αθλητικά πλαίσια.