30/05/2024
Heldreich 30 25 29 20 - 104 -
Falcons BC ATH 12 15 24 19 - 70 -

Καθάρισε απ' το ημίχρονο ο Heldreich!

Πέμπτη βράδυ στο Μαζαράκη ο Heldreich υποδέχτηκε τους Falcons για την 6η αγωνιστική της Master Summer League. Ο Heldreich με γρήγορο μπάσκετ τελείωσε το παιχνίδι απ'το πρώτο ημίχρονο. Το τελικό σκορ ήταν 104-70.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί. Στην αρχή οι πρώτοι πόντοι μπήκαν πίσω από την γραμμή του τριπόντου από τον Βούλγαρη. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν την διαφορά με τους Μαρκούτη και Παπαδόπουλο. Ο Heldreich αντέδρασε και πήρε διαφορά 18 πόντων στην πρώτη περίοδο με τους Φορτούνα και Μουδήλο να ευστοχούν μέσα από την ρακέτα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό. Στην επίθεση κατάφεραν να φύγουν εύκολα στους αιφνιδιασμούς, καθώς δεν έχασαν την συγκέντρωσή τους στην άμυνα. Πρωταγωνιστές των επιθέσεων ήταν οι Φορτούνας, Μουδήλος και Βούλγαρης. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν κάπως την διαφορά με εύστοχα τρίποντα του Μαρκόπουλου. Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου ήταν στο 55-27.

Μετά την ανάπαυλα δεν άλλαξαν και πολλά. Οι άσπροι εκμεταλλευτήκαν την κούραση των αντιπάλων και σκόραραν στο ανοιχτό γήπεδο. Αυτοί που βοήθησαν επιθετικά ήταν οι Βούλγαρης, Μάρας και Μουδήλος. Οι Μπλε πέτυχαν κάποιους πόντους με τους Βέργο, Στρατόπουλο και Μαρκόπουλο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Heldreich έκανε διατήρηση της διαφοράς. Με γρήγορες πάσες βρήκαν ανοιχτούς χώρους και ευστόχησαν σε σουτ τριών πόντων. Αυτοί που σκόραραν ήταν οι Βούλγαρης και Μουδήλος. Επίσης σκόραρε και Φορτούνας από το ζωγραφιστό. Αυτό που κατάφεραν οι Falcons ήταν να μειώσουν στο σκορ με τους Βέργο, Μαρκούτη και Μαρκόπουλο. Το τελικό σκορ ήταν 104-70.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Χαράλαμπος Μουδήλος με 33 πόντους και 10 ριμπάουντ(double-double). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ευθύμιος Βέργος με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ (double-double)

Heldreich (Μουδήλος): Φορτούνας 24, Μπακούρος 15, Βούλγαρης 21, Μάρας 7, Μουδήλος 33, Λυγγερίδης 4.

Falcons (Στρατόπουλος Γιώργος): Αλέξανδρος Στρατόπουλος 9, Βέργος 18, Γιώργος Στρατόπουλος, Παπαδόπουλος 7,  Μαρκούτης 14, Γεωργιόπουλος, Μαρκόπουλος 22.

Τι μας άρεσε: Οι δημιουργικές επιθέσεις των παικτών του Heldreich!!