29/02/2024
Boom Shakalaka 19 16 23 6 - 64 -
Porto Raftors 11 24 9 11 - 55 -

Ένα ημίχρονο έφτανε στην Boom Shakalaka!

Την Πέμπτη το βράδυ 29 Φεβρουαρίου σε παιχνίδι για τον πρώτο όμιλο της Development 2, η Boom Shakalaka επιβάλλοντας το ρυθμό της στο τρίτο δεκάλεπτο και παίρνοντας διαφορά ασφαλείας, έφτασε στην νίκη απέναντι στους Porto Raftors με 64 – 55, σφραγίζοντας την είσοδο της στην οκτάδα.

Οι ομάδες μπήκαν με πολύ όρεξη στο πρώτο δεκάλεπτο, με την Boom να ανοίγει από νωρίς τον ρυθμό και με το δίδυμο Μπούρμπουλα(7) και Μαρκουλή(6) να οδηγούν την επίθεση, ξέφυγε με 19 – 11. Οι Porto Raftors που δεν βρήκαν τρόπο να αντιμετωπίσουν το transition της γηπεδούχου ομάδας, είχαν πολυφωνία στην επίθεση με τον Σιαχάμη να ξεχωρίζει με ένα τρίποντο.

Το παιχνίδι άνοιξε ακόμα περισσότερο στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις ομάδες να δίνουν έμφαση στην επίθεση και τους τυπικά φιλοξενούμενους να φέρνουν το ματς στα ίσια στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Δ.Μπαντουβάκης με 10 πόντους ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου, με τον Παπαγιαννάκο να ακολουθεί με 4 και τους Σιαχάμη και Σουγιουλτζή να προσφέρουν από ένα τρίποντο. Για την ομάδα του Μπουρνουσούζη που έτρωγε εύκολους πόντους στην άμυνα, ξεχώρισε και πάλι ο Μπούρμπουλας με 7 πόντους, με Αγγελάκη, Κοττέα και Κυρίμη να βάζουν από ένα καλαθάκι, για το 35-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Boom Shakalaka έπιασε εξαιρετική απόδοση, σκόραρε πανεύκολα στην επίθεση και με κυρίαρχο στο ζωγραφιστό τον Κοττέα με 6 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 τάπες, εκτόξευσε τη διαφορά στο + 14. Μπούρμπουλας και Μαρκουλής ήταν άξιοι συμπαραστάτες με 7 πόντους έκαστος. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι που είχαν προβλήματα και στις δυο πλευρές του γηπέδου, είχαν μόνο τον Δ.Μπαντουβάκη να διασώνεται με 6 πόντους, χάνοντας μοιραία την επαφή με το σκορ(58-44).

Έπεσαν οι ρυθμοί στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τις ομάδες να παίζουν πλέον στο ρελαντί και την Boom παρότι σκόραρε μόλις 6 πόντους,να μην απειλείται και να φτάνει στην νίκη με 64-55. Μπούρμπουλας με 4 ο καλύτερος για τους γηπεδούχους, με τον Παπαγιαννάκο να βάζει ισάριθμους για τους Porto Raftors.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Νίκος Κοττέας με 12 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 τάπες, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Μπαντουβάκης με 20 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Boom Shakalaka(Μπουρνουσούζης): Αγγελάκης 2, Αλεφαντινός 3, Κοττέας 12(14ρ.), Κυρίμης 2(7ρ.), Μαρκουλής 16, Μπούρμπουλας 27, Σαραντόπουλος, Χατζηθεοδώρου 2.

Porto Raftors(Σιαχάμης): Καλδέλης 2(10ρ.), Καραγιάννης 4, Γ.Μπαντουβάκης 3, Δ.Μπαντουβάκης 20(10ρ.), Παπαγιαννάκος 12(7ρ.), Σαβίτσκι 2, Σιαχάμης 9, Σουγιουλτζής 3.

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός που έδωσαν οι ομάδες στο παιχνίδι.