02/10/2023
Hoopers BC 17 14 12 21 - 64 -
Titans 16 19 8 14 - 57 -

Hoopers και δεν είμαι καλά!

Δευτέρα βράδυ στη Basketaki Arena για το θεσμό του κυπέλλου, οι φοβεροί και τρομεροί Hoopers με όπλο την άμυνα ζώνης στη τελευταία περίοδο έφεραν τούμπα την αναμέτρηση και κατάφεραν να πάρουν μία σπουδαία νίκη κόντρα στους Titans με σκορ 64-57!

Το πρώτο κομμάτι είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπι, καθώς έκλεισαν τη περίοδο με το επιμέρους 17–16. Ο Μεντζέλος πρόσφερε 5 πολύτιμους πόντους, ενώ εξαιρετικός ήταν ο Αντωνίου μέσα από το ζωγραφιστό με 4. Στην αντίπερα όχθη, ο Φωτόπουλος αποτέλεσε το πρώτο σκόρερ της ομάδας του με 6!

Στη συνέχεια του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι με όπλο την εξαιρετική Frontline οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 31–35. Οι εκπληκτικοί Κατσιφής, Καπετανάκης, Πασάς και Φωτόπουλος έκαναν ότι ήθελαν κάτω τα δύο καλάθια και υπό τη καθοδήγηση του Πόγκα έκοψαν πρώτοι τον νήμα του ημιχρόνου! Ο Αντωνίου αποτέλεσε τον καλύτερο παίκτη των «πορτοκαλί» με 5 πόντους στο ενεργητικό του.

Οι Titans επέστρεψαν στο παρκέ της Basketaki Arena με σκοπό όχι μόνο να κρατήσουν το προβάδισμα, αλλά να το αυξήσουν, με το τέλος της προτελευταίας στροφής να τους βρίσκει μπροστά με διάφορα 12 πόντων και σκορ 43-53.

Στην τέταρτη περίοδο κόντρα στην ροή και στο μομέντουμ του αγώνα ήρθαν τα πάνω κάτω, Οι «οράνιε» υπό την καθοδήγηση των Ματθαίου και Κατσάφαρου γύρισαν την άμυνα τους σε ζώνη, οι Titans σταμάτησαν να σκοράρουν, οι Hoopers έλεγξαν τα ριμπάουντ, βρήκαν σκορ στην επίθεση και με επιμέρους 21–14 κατάφεραν να πάρουν μία σπουδαία νίκη με σκορ 64–57.

Betsson MVP ο Χρήστος Αντωνίου με 18 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Ευρύμαχος Καπετανάκης ειχε 10 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 ασίστ!

Οι νικητές είχαν 20/52 δίποντα, 1/14 τρίποντα, 21/28 βολές, 44 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 11 κλεψίματα και 6 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 23/46  δίποντα, 1/21 τρίποντα, 8/21 βολές, 47 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 14 λάθη .

Hoopers(Ματθαίου-Κατσάφαρος): Αντωνίου 18, Γεωργιόπουλος, Κάραλης 2, Κατσάφαρος, Λιόκας 9, Ματθαίος 5, Μεντζέλος 17, Νινιός 4, Σαριδάκης 9.

Titans(Βενέτης): Ηλιαδάκης 2, Καπετανάκης 10, Καρατσόλης, Πασσάς 2, Κατσιφής 11, Μούρτος 12, Πόγκας 3, Τριανταφύλλου 4 Φωτόπουλος 13.

Τι μας άρεσε : Το εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο των νικητών!