28/12/2023
Colombians BC 15 9 12 8 - 44 -
Hoopers BC 11 21 13 10 - 55 -

Hoopers να τους πιείς στο ποτήρι!

Τι κι αν κατέβηκαν με 6 παίχτες κόντρα στους 10 Colombians, οι Hoopers επικράτησαν με 44-55 για την 11η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Evolution League και βγήκαν από την ζώνη του υποβιβασμού!

Οι Colombians ήταν αυτοί που ξεκίνησαν πιο δυνατά το παιχνίδι και με 6 πόντους του Καλαντζάκη και τρίποντα των Κυριακόπουλου - Πάρη Κιούκη προηγήθηκαν με 11-4 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +4, 15-11. Ο Λιόκας με 6 πόντους και ο Αντωνίου με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο οι Hoopers ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους, έτρεξαν 17-0 σερί και τελικά με 7 πόντους του Αντωνίου, 5 του Λιόκα και 5 του Χαραλαμπίδη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 24-32! Λίγα πράγματα επιθετικά για την παρέα του Κώστα Κιούκη σε εκείνο το σημείο, με τον Τούντα να ηγείται της επίθεσης των γηπεδούχων με 5 πόντους.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Colombians βρήκαν εκ νέου τα πατήματά τους και με δύο τρίποντα του Ρετουνιώτη και 4 πόντους του Καλαντζάκη, πλησίασαν στο καλάθι, 36-38, 2:30 για τη λήξη της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, το συγκρότημα του Τσεκούρα πάτησε γκάζι και με ακόμη 5 πόντους του Αντωνίου, βρέθηκε στο φινάλε του δεκαλέπτου στο +9, 36-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Hoopers διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Λιόκα, Αντωνίου και Μπίθα, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 44-55. Δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να απειλήσουν τον αντίπαλο στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, παρά τις εύστοχες προσπάθειες των Πασχαλάκη και Κυριακόπουλου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 2/8 βολές, 12/47 δίποντα και 6/34 τρίποντα. Πήραν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 23 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 16/25 βολές, 18/40 δίποντα και 1/11 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 31 λάθη και είχαν 8 τάπες.

Πολυτιμότερος των Colombians ο Καλαντζάκης με 10 πόντους, έχοντας 0/2 βολές, 5/14 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 6 φορές και ήταν αλάνθαστος. Betsson MVP των Hoopers ο Αντωνίου με 18 πόντους (double-double), έχοντας 5/6 βολές, 5/10 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 5 λάθη και είχε 4 τάπες.

Colombians (Κιούκης Κ.): Καλαντζάκης 10, Ζώτος, Καλουβρουζιώτης, Διαμαντόπουλος, Κιούκης Π. 3 (1), Κυριακόπουλος 6 (2), Ρετουνιώτης 8 (2), Πασχαλάκης 9, Τούντας 7 (1), Τακίδης 1

Hoopers (Τσεκούρας): Αντωνίου 18 (1), Δαλάτσης 2, Λιόκας 18, Μπίθας 5, Τσεκούρας 4, Χαραλαμπίδης 8

Τι μας άρεσε: Η διαχείριση του αγώνα από τους Hoopers!