11/12/2021
Sun City Spurs 29 11 18 19 - 77 -
Baca Juniors BC 8 8 13 5 - 34 -

Ήρεμα και ωραία οι Sun City Spurs!

Δεύτερη συνεχόμενη και έκτη συνολικά νίκη για τους Sun City Spurs στον έκτο όμιλο της D2-League, καθώς για την όγδοη αγωνιστική κέρδισαν εύκολα την Baca Juniors με 77-34, με τις δύο ομάδες να αγωνίζονται με πάρα πολλές απουσίες!

Σεληνιασμένοι εμφανίστηκαν οι Sun City Spurs στο ξεκίνημα του αγώνα, καθώς με ηγέτη τον Παπακωνσταντίνου με 13 πόντους και τους Μπόζα, Φώτο, Κουκούλη και Γιουλούντα να τον ακολουθούν με 4 πόντους έκαστος, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 21 πόντων, 29-8! Ο Γεωργόπουλος με 4 πόντους και οι Κοττέας – Μπαρμπάκης με δύο πόντους ο καθένας έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην δεύτερη περίοδο, με την ομάδα του Πέλεχα να έχει τον έλεγχο και με 5 πόντους του Μπόζα, 4 του Νίτσικα και καλάθι του Γιουλούντα, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 24 πόντων, 40-16. Ο Τσαμποδήμος με 4 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση της Baca Juniors στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Κοττέα και Γεωργόπουλο να συνδράμουν από 2 πόντους ο καθένας.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τα Σπιρούνια να φτάνουν την διαφορά στους 29, 58-29, χάρη σε 7 νέους πόντους του Παπακωνσταντίνου, 4 του Κουκούλη, 4 του Γιουλούντα και τρίποντο του Μπόζα. Ο Τσαμποδήμος συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης των ερυθρολεύκων και στο τρίτο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας τους 11 από τους 13 πόντους της ομάδας του. Σκορ τρίτης περιόδου 58-29!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού και έτσι οι Sun City Spurs έφτασαν στην άνετη επικράτηση με 77-34, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Κουκούλη, Μπόζα, Παπακωνσταντίνου και Γιουλούντα. Για την πολυαγαπημένη Baca στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Κοττέας και Κασφίκης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 2/9 βολές, 27/53 δίποντα και 7/24 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 26 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 4 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/37 δίποντα και 2/20 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Κορυφαίος των Sun City Spurs ο Παπακωνσταντίνου με 23 πόντους, έχοντας 4/7 δίποντα και 5/12 τρίποντα. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος της Baca Juniors ο Τσαμποδήμος με 15 πόντους, έχοντας 6/9 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Sun City Spurs (Πέλεχας): Γιουλούντας 14, Παπακωνσταντίνου 23 (5), Νίτσικας 4, Κουκούλης 14, Φώτος 6, Μπόζας 16 (2)

Baca Juniors (Κασφίκης): Τσαμποδήμος 15 (1), Κασφίκης 6, Κοττέας 7 (1), Κατσιάδας, Γεωργόπουλος 6, Μπαρμπάκης

Τι μας άρεσε: Το ήρεμο κλίμα του αγώνα!