07/12/2022
Ερυθρός Σταυρός 6 8 16 11 - 41 -
Los Abeles Fakers 25 13 22 21 - 81 -

Ήρεμα και ωραία οι Fakers!

Δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα για τους Los Abeles Fakers στον τρίτο όμιλο της Evolution League, καθώς για την έκτη αγωνιστική κέρδισε εύκολα τον Ερυθρό Σταυρό με 41-81 στο κλειστό του Περιστερίου!

Από πολύ νωρίς οι Los Abeles Fakers πήραν το τιμόνι της αναμέτρησης,  καθώς με 11 πόντους του Αντωνάκη, 5 του Φωτεινού και 5 του Βογιατζή, προηγήθηκαν με 6-25. Ο Γιώργος Κεραμιδάς από την περιφέρεια και ο Παπαδόπουλος μέσα από την ρακέτα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της συνάντησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι κατέβασαν ταχύτητα και με 5 πόντους του Λουκαΐτη, 4 του Αντωνάκη και τρίποντο του Ηρειώτη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 24 πόντων, 14-38. Ο Παπαδόπουλος συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης του Ερυθρού Σταυρού πετυχαίνοντας νέους 4 πόντους, ενώ από 2 είχαν οι Κουτουζής και Γαϊτάνης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 8 πόντους του Φωτεινού, 4 του Κωνσταντίνου και βοήθειες των Βογιατζή - Ηρειώτη, τα "Ρακούν" βρέθηκαν στο +30, 30-60. Πήρε μπρος σε εκείνο το διάστημα η ομάδα του Δασκάλου, με τον Κουτουζή να πετυχαίνει 8 πόντους και τους Γιάννη Κεραμιδά - Γαϊτάνη να συνδράμουν από 4 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 30-60.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους Los Abeles Fakers να επικρατούν με 41-81, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Τσαντζαλή, Φωτεινού, Κωνσταντίνου, Αντωνάκη, Ηρειώτη και Βογιατζή. Για τον Ερυθρό Σταυρό στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Κουτουζής, Γιώργος Κεραμιδάς και Γαϊτάνης

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/9 βολές, 12/34 δίποντα και 4/23 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 5/11 βολές, 23/49 δίποντα και 10/39 τρίποντα. Μάζεψαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 30   ασίστ, έκλεψαν 16 φορές και έκαναν 9 λάθη.

Πολυτιμότερος του Ερυθρού Σταυρού ο Κουτουζής με 16 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές, 2/8 δίποντα και 3/13 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 4 λάθη. Betsson mvp των Los Abeles Fakers ο Αντωνάκης με 21 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 7/8 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Ερυθρός Σταυρός (Δασκάλου): Ασημομύτης, Κουτουζής 16 (2), Κεραμιδάς Γιώργος 7 (1), Κεραμιδάς Γιάννης 4, Παπαδόπουλος 6, Γαϊτάνης 8

Los Abeles Fakers (Φωτεινός): Αντωνάκης 21 (2), Τσαντζαλής 6 (2), Φωτεινός 15 (3), Βογιατζής 11, Λουκαΐτης 7, Κωνσταντίνου 10, Ηρειώτης 11 (3)

Τι μας άρεσε: Το ήρεμο κλίμα της αναμέτρησης!